Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Ks. Karol Bujara / MH3 - OP87F3
Ku pamięci.
Eigenaar: Mhonar
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 172 meter NAP
 Provincie: Polen > opolskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 04-03-2015
Gemaakt op: 04-03-2015
Gepubliceerd op: 04-03-2015
Laatste verandering: 23-06-2020
45x Gevonden
1x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
51 x Bekeken
28 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: krcr, pospiszyl, ralkos
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Karol Bujara urodził się 1 I 1904. Studiował we Wrocławiu. Mszę świetą prymicyjną odprawił 30 I 1929 roku w kościele Trójcy Świętej w Bytomiu. W latach 1930 – 1941 był wikarym w parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu.

Od roku 1942 do śmierci pracował w Januszkowicach. Zginął 25 stycznia 1945 zamordowany przez Rosjan.

Edycja (Dzięki wiedzy i uprzejmości Ralkos) :

Pomnik został postawiony w styczniu tego roku w 70 rocznicę tragicznej śmierci księdza przez mieszkańców parafii Januszkowice.

Ks. Bujara przybył do Januszkowic w roku 1941 jako pierwszy samodzielny duszpasterz w kościele zbudowanym tu w latach 1934–1936. Był utrakwistą: władał językami niemieckim i polskim. Pod koniec roku 1944 został aresztowany przez gestapo. Przyczyną miała być odmowa pogrzebu czy też uznanie przez władze hitlerowskie za niegodne miejsca pochówku żołnierzy niemieckich. Z początkiem roku 1945 (ok. 20 stycznia) został zwolniony z więzienia w Opolu. Do swojej parafii wracał piechotą. To droga licząca ok. 40 km. W Krępnej poprosił Martę Gdynię o szklankę wody. – Poznała, że to nasz ksiądz. Mówiła mu, żeby nie wracał do Januszkowic, bo tam już byli Ruscy. Ale on odpowiedział, że musi wracać do swoich owieczek. 25 stycznia wpadł w ręce żołnierzy Armii Czerwonej, którzy wyprowadzili go za wioskę. Po około 2 miesiącach grupa chłopców z Januszkowic znalazła w polu między Januszkowicami a Kłodnicą jego ciało.

Od kilku lat przejeżdżając drogą Kędzierzyn-Koźle <=> Zdzieszowice. Pomiędzy polami, uwagę moją zwracał niewielki zagajniczek, do którego prowadzi utwardzana droga. Dopiero gdy zacząłem "bawić" się w geocaching, zmysł keszerski kazał mi zboczyć z trasy i sprawdzić, co kryje w sobie tamtejsza okolica. Jak się okazało, w miejscu tym stoi pomnik poświęcony Księdzu Karolowi Bujarze, który w tej okolicy został rozstrzelany przez Rosjan.

 

=== Skrzynka ===

Pluszowe mikro na kordach, mugol nie zobaczy, keszer na pewno znajdzie, zresztą, zbyt dużego wyboru nie ma..;)Maskowanie leśne, proszę podejmować delikatnie, nic na siłę. Certy są zalaminowane więc nieco "upchane" w środku, zachowajcie ostrożność by nie trzeba było wyciągać ich szczypcami lub zgrabnymi palcami pianisty ;]

Zawartość: Logbook i certyfikaty FTF,STF oraz TTF. Brak pisadła, proszę zabrać coś ze sobą!

 

Reaktywacja 22.06.2020r. - mały klipsiak który nigdy nie sądziłem, że zamaskuje w ten typowy keszerski sposób ;D Skrzynka nietypowa bo kordy wskazują pomnik, a Was zapraszam do grzebania w zagajniczku. Jeśli nie chcesz korzystać z wszystko mówiącej podpowiedzi (:P) to rozejrzyj się, pomyśl, pokombinuj, sprawdź czy coś nie odróżnia się od czegoś, takie tam typowe keszerskie oko.

 

 

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pomnik.