Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Juno i Sokół - OP872U
Owner: erykradek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: -4942 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 13-02-2015
Date created: 13-02-2015
Date published: 13-02-2015
Last modification: 03-03-2016
20x Found
1x Not found
6 notes
watchers 2 watchers
1 visitors
14 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Elvis7
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Na moście Śląsko-Dąbrowskim znajduje się tablica upamiętniająca Zbigniewa Gęsickiego „Junę” i Kazimierza Sotta „Sokoła”, którzy skoczyli z ówczesnego mostu Kierbedzia uciekając przed pogonią po akcji Kutschera. Tablica została umieszczona w latach 50. XX wieku na północnej balustradzie mostu, bliżej strony praskiej. Dziś proponuję Ci zatrzymanie się nad tablicą, którą mijałeś/aś niejednokrotnie i chwilę refleksji nad wydarzeniem, które ona upamiętnia.

 

Akcja Kutschera

O godzinie 9:09 „Kama” zasygnalizowała wyjście Kutschery z domu w al. Róż 2. Rozpoczęła się akcja. Kutschera miał do przejechania zaledwie 140 metrów – tyle dzieliło jego dom od dowództwa SS w Warszawie. Gdy dojeżdżał do bramy pałacu, drogę zajechał mu samochód kierowany przez „Misia”. Kierowca Kutschery zwolnił, chcąc przepuścić intruza. Zwolnił również „Miś”. Niemiec, żądając ustąpienia drogi, włączył żółty środkowy reflektor używany przez niemieckich dygnitarzy. „Miś” zatrzymał wóz na nieprawidłowym pasie i w chwili, gdy Niemiec usiłował go wyminąć, ruszył ponownie blokując samochód generała.

Do zatrzymanego wozu podbiegli „Lot” i „Kruszynka”. Z odległości jednego metra otworzyli ogień do Kutschery. Ten osunął się ranny na siedzenie. Równocześnie na stanowiska wbiegł cały zespół ubezpieczający, a stojące na ulicy Chopina samochody „Sokoła” i „Bruna” cofnęły się do rogu Alei Ujazdowskich. Kutschera ruszał się jeszcze – dobił go „Miś”, który wyskoczył już ze swego wozu i strzałami z pistoletów wspierał osłonę akcji. Biorący po raz pierwszy udział w tak poważnej akcji „Ali” nie mógł otworzyć teczki z granatami zaczepnymi i nie wspomógł walczących „Cichego”, „Lota” i „Olbrzymka”, ponadto ciężko raniony w strzelaninie „Lot” nie mógł głośno zarządzić wycofania oddziału.

Wydłużyło to niepotrzebnie akcję w tak newralgicznym dla Polaków miejscu (bliskość siedziby Gestapo, komendy Schupo, kasyna garnizonowego). Niemcy otworzyli gęsty ogień z siedziby dowództwa SS i wszystkich okolicznych budynków. Ich kule raniły „Lota” i „Cichego” w brzuch oraz w pierś „Olbrzymka”. Niegroźny postrzał w głowę otrzymał „Miś”, który wraz z „Kruszynką” wyciągnął ciało Kutschery z wozu. W pośpiechu szukali przy zabitym dokumentów. Nie znaleźli nic, więc zabrali jego teczkę. Pod silnym ogniem wycofali się do samochodów. Rozpoczął się odskok wcześniej wyznaczonymi trasami.

Wiele godzin trwało dramatyczne poszukiwanie szpitali, które zgodziłyby się przyjąć i zoperować ciężko rannych w brzuch „Lota” i „Cichego”. Karetki kilkakrotnie woziły ciężko rannych do różnych szpitali (Klinika Webera, Szpital Maltański, Szpital przy Szkole Pielęgniarek, Szpital Ujazdowski) ostatecznie zostali dowiezieni do praskiego Szpitala Przemienienia Pańskiego. Opóźnienie w udzieleniu pomocy lekarskiej miało fatalne następstwa dla ciężko rannych, co przypieczętowało ich los.

„Sokół” i „Juno”, po odwiezieniu „Lota” i „Cichego”, postanowili odprowadzić samochód do garażu – co było niezgodnie z rozkazem. Na moście Kierbedzia natknęli się na blokadę założoną przez niemiecką policję. Po strzelaninie, w której ginie jeden policjant, "Sokół" i "Juno" zdecydowali się na skok do Wisły. Zginęli na miejscu. Inne źródła podają, że próbowali płynąć zostali jednak zastrzeleni w trakcie ucieczki (była utrudniona bo Wisła była skuta lodem). Z powodu odniesionych ran w Szpitalu Praskim umierają też "Lot" i "Cichy".

Represje oczywiście nastąpiły i to bardzo szybko; dzień po zamachu - 2 lutego 1944 w Al. Ujazdowskich 21 (w pobliżu miejsca akcji) Niemcy rozstrzelali 100 zakładników. Kolejnych 200 zamordowano tego samego dnia w ruinach getta. Warszawę i okoliczne miejscowości obłożono kontrybucja finansową w wysokości 100 mln zł. W kilku następnych masowych egzekucjach – ostatnia miała miejsce 15 lutego – Niemcy rozstrzelali jeszcze około 500 osób.

Więcej o samej akcji możesz poczytać TU.

 

1 lutego obchodzimy rocznicę tego wydarzenia. Miejsca związane z akcją przybierane są biało-czerwoną wstążką, zostają złożone wieńce i kwiaty. Wiązanki zostają zrzucone także z mostu do Wisły w miejscu, gdzie zostali osaczeni dwaj upamiętnieni tablicą i wspominani w tym keszu żołnierze.


 

 

O keszu:

Skrzyneczka mikro - w środku tylko logbook, więc weź coś do pisania. Kordy wskazują tablicę.

UWAŻAJ!!! NIE UPUŚĆ!!!

Robcon podrzucił mi ciekawą piosenkę w temacie - posłuchaj

 

 

edit 5/07/2015 zmiana formy kesza i miejsca ukrycia

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Aleje Ujazdowskie 23/25 - miejsce, gdzie stoi głaz upamiętniający Akcję Kutschera

Treść napisu na głazie:
W TYM MIEJSCU, W DNIU 1 LUTEGO 1944 ROKU / Z WYROKU POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO /ODDZIAŁ SPECJALNY KIEROWNICTWA DYWERSJI / KOMENDY GŁÓWNEJ ARMII KRAJOWEJ „PARASOL” / WYKONAŁ UDANĄ AKCJĘ NA GENERAŁA SS I POLICJI / FRANZA KUTSCHERĘ – KATA WARSZAWY / W AKCJI POLEGLI BRONISŁAW PIETRASIEWICZ/ „LOT” LAT 22 – DOWÓDCA AKCJI ZBIGNIEW GĘSICKI / „JUNO” LAT 24, MARIAN SENGER „CICHY” LAT 20/ KAZIMIERZ SOTT „SOKÓŁ” LAT 20 / CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
Pictures
Tablica na moście
Głaz upamietniający miejsce zamachu
Log entries: Found 20x Not found 1x Note 6x All entries