Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pomnik Wdzięczności - OP76EF
Eigenaar: Plebek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 198 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 22-11-2013
Gemaakt op: 22-11-2013
Gepubliceerd op: 22-11-2013
Laatste verandering: 12-04-2021
181x Gevonden
11x Niet gevonden
7 Opmerkingen
watchers 8 Volgers
209 x Bekeken
171 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
43 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: ada_mroczna, andesk, Andy_Mark, Azymut, bamba, Bogas, Brym, budget-lodz, Daria&dializer, descarado&kolorteczy, dzejbi, Efedryna, Fotoimpresje, Gacekk, gagu, gomlody, h_n, Hanu, hobbbysta, Jari__, Jeździec, kaligula, Kao, kaszel3, kolorteczy, Latte_EZG , maDZIARKA, Mariusz696, matrixowa, MefÜ, Merkot, Mia87, mieszko, moku.stg, Polprzewodnik, RoDaJJ, Safrin, scajnet, sebastian, Serengeti, Victor+, Wizard, Wojtek.
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

"Składał się z obelisku z czerwoną gwiazdą na szczycie i muru z pamiątkowymi płytami. Stał w parku Poniatowskiego 47 lat. W listopadzie 1992 r. został zrównany z ziemią - Pomnik Wdzięczności upamiętniający wkroczenie Armii Czerwonej do Łodzi.

Choć już w połowie stycznia 1945 r. można było spodziewać się, że Łódź wpadnie w ręce wojsk radzieckich, część Niemców zwlekała z opuszczeniem miasta do ostatniej chwili.

Wojska radzieckie wkroczyły do Łodzi 19 stycznia. Gdy przez miasto przejechała kolumna radzieckich czołgów z 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej, niemieccy żołnierze wpadli w panikę. Jakub Poznański w "Pamiętniku z getta łódzkiego" zanotował: "Dziś o godzinie jedenastej przed południem przyszła upragniona chwila: jesteśmy wolni".

Wieczorem ul. Pomorską uroczyście wmaszerowały do miasta oddziały piechoty witane okrzykami i podarunkami. Nie wszyscy Niemcy zdążyli się ewakuować. "Do jednego z oficerów, Józefa Majewskiego, podbiegła młoda kobieta (jak się później okazało Niemka) i podała mu szklankę ciepłej herbaty. Po stu krokach oficer padł otruty na jezdnię. Jego ciało zostało umieszczone w trumnie ze szklanym wiekiem i wystawione na widok publiczny na placu Wolności" - pisze Andrzej Rukowiecki w książce "Łódź 1939-1945. Kronika okupacji".

W walkach o Łódź poległo ponad 600 sowieckich żołnierzy. W wielu europejskich miastach można znaleźć ślady pamięci o radzieckim wkładzie w walkę z Trzecią Rzeszą podczas drugiej wojny światowej. W prawobrzeżnym Paryżu wagony metra zatrzymują się na stacji Stalingrad na cześć pierwszej przełomowej porażki Wehrmachtu z Armią Czerwoną w 1943 r. Radzieckie symbole nie zniknęły także z miast i miasteczek państw bloku wschodniego. W słowackim Stake~nie, po drugiej stronie Bieszczad, turyści ze zdziwieniem oglądają stojący na cokole czołg T-34 ze świeżo wymalowaną czerwoną gwiazdą na pancerzu.

Inaczej sytuacja wygląda w Polsce. Wszystkie znaki obecności "narodu radzieckiego" w polskiej historii, budowane przez prawie półwiecze PRL-u, były po 1989 r. konsekwentnie niszczone jako symbole dominacji obcego państwa. Wtedy także zamiast o wyzwoleniu Polski przez Armię Czerwono zaczęto mówić o zmianie okupanta. W Łodzi zburzono m.in. pomnik Juliana Marchlewskiego stojący na Starym Rynku oraz Pomnik Wdzięczności w Parku im. Poniatowskiego.

W listopadzie 1992 r. pomnik został zburzony, a ekshumowane ciała ośmiu czerwonoarmistów przeniesiono na istniejący do dziś pobliski cmentarz żołnierzy radzieckich.

Pomnik, zbudowany w 1945 r. przez Rosjan, składał się z obelisku z czerwoną gwiazdą na szczycie i muru z pamiątkowymi płytami. O rozbiórce zadecydowały kilka miesięcy wcześniej władze miasta, argumentując, że pomnik grozi zawaleniem. Rosjanie złożyli protest w Urzędzie Rady Ministrów, powołując się na międzynarodowe konwencje.

Po proteście prace nad demontażem monumentu nadzorowała specjalna komisja powołana przez wojewodę i władze miejskie.

Podczas rozbiórki okazało się, że pod pomnikiem znajdowały się groby ośmiu oficerów. Zgodnie z listą przekazaną przez rosyjską ambasadę najstarszy stopniem był podpułkownik, najniższy - porucznik, który otrzymał tytuł "Bohatera Związku Radzieckiego". Narodowości oficerów nie ustalono. Przypuszczalnie jeden z nich, major Eugeniusz Dyszel, był Polakiem.

Powtórny pogrzeb oficerów przeprowadzony został zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Żołnierze z łódzkiego garnizonu oddali osiem salw honorowych, wojskowa orkiestra grała marsze żałobne. Wieńce złożyli przedstawiciele ambasady rosyjskiej i sztabu północnej grupy wojsk rosyjskich w Legnicy. Protokół z ekshumacji zostanie dostarczony do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie.

W pogrzebie uczestniczyło około stu osób, głównie Rosjan mieszkających w mieście. Udziału w uroczystości odmówił biskup prawosławny Szymon Romańczuk, który ma siedzibę w Łodzi. Biskup stwierdził, że pogrzeb jest aktem politycznym, ale zapowiedział mszę za oficerów w łódzkiej cerkwi."
(źródło: Gazeta.pl Łódź)

 

 

Afbeeldingen
3 kroki w tył, a wdepniesz w g...