Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Legenda Malinowic - OP731A
Skarb Kmity
Właściciel: Pepe1
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 290 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 08-10-2013
Data utworzenia: 08-10-2013
Data opublikowania: 08-10-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 15-07-2017
20x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 6 obserwatorów
13 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: acer, atena.pl, gary4
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Wymagany dodatkowy sprzęt  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
 Zapraszam do odkrycia zupełnie nieznanego i zapomnianego miejsca Zagłębia.  Miejscem tym jest stary dworek w Malinowicach z XVII w. Oprócz budynku samego dworku zachowały się jeszcze fragmenty zabudowań folwarcznych. O tym że mało kto zna ten obiekt świadczy kompletny brak ścieżek, którymi można do niego podejść. Z tym tajemniczym miejscem związana jest legenda.

ZAKOPANE SKARBY 

W lasku, przytykającym do dworu stał odwieczny buk. Buk ten z małym placem w około, po ogrodzeniu, został wydzielony z parcelacji i oddany gminie w opiekę przez Towarzystwo SATURN. Na buku umieszczono metalową tabliczkę pamiątkową z odpowiednim tekstem, która w kilka dni później została przez nieznanych sprawców skradziona. W czasie potopy szwedzkiego Buk już był staruszkiem. Imci Pan Kmita dziedzic Malinowic upodobał sobie drzewo i często w rodziną zażywał w upalne dni chłodu w jego olbrzymim cieniu. Pod konarami w porze letniej spędzał całe dnie najmłodszy synek pana Kmity, baraszkując z piastunką czy guwernantką. 
Aż tu pewnego dnia i całkiem niespodziewanie zwaliła się na wioskę ćma żołdactwa. Rozpoczął się rabunek i pożoga. Dworek stojący na uboczu, zakryty drzewami i broniony niskim murem, zwrócił uwagę najeźdźców, którzy kupą rzucili się nań spodziewając się niezłego łupu. Pan Kmita z garścią służby stanął do obrony swej siedziby. Po krótkiej ale zaciętej walce padli obrońcy dworku, a dzicz szwedzka z piekielnym wrzaskiem wpadła do wnętrza. W ostatniej chwili piastunka widząc co się dzieje, pochwyciła najmłodszą latorośl pana Kmity i uciekła w las w stronę starego buka. Równocześnie stary lokaj pozbierawszy w worek srebra i cenniejsze rzeczy, pobiegł za piastunką niedostrzeżony przez nikogo. Inny sługa chwyciwszy szkatułę z pieniędzmi zbiegł do piwnicy, i tam gdzieś ją ukrył. Szwedzi opanowawszy dworek, wymordowali całą rodzinę i służbę Kmity, a dokonawszy rabunku i spaliwszy budynek i folwark, ruszyli w dalszą drogę. Ów sługa, który skrył się ze szkatułą w piwnicach dworku udusił się od dymu i żaru, zabierając do grobu tajemnice miejsca ukrycia pieniędzy. Stary lokaj zakopawszy srebra gdzieś w pobliżu starego buka, też przepadł bez wieści. Pozostała tylko piastunka z małym Kmitą, której lokaj zanim się z nią rozstał, powiedział o zakopanych srebrach i o tem że szkatułę wyniesiono w ostatniej chwili do piwnic.
Za parę dni powróciła z lasów piastunka z chłopcem, lecz zastała tylko kupę zgliszcz i popiołu. Krewni małego Kmity zaopiekowali się nim i piastunką. Gdy chłopiec podrósł stara piastunka powiedziała mi o srebrze zakopanym w lesie, i szkatułce ukrytej w piwnicy.
Kmita zaczął szukać skarbów lecz ich nie znalazł. Zniechęcony zupełnie, sprzedał swą posiadłość i wyniósł się winne strony.* Opisane wydarzenia miały miejsce około 1655 r.

Gdzieś na tym terenie znajdują się zatem prawdziwe skarby. Na miejscu pierwszego dworku należącego do Kmity postawiono drugi który juz murowany został zniszczony prawdopodobnie w okresie II w. św.  Warto tu również obejrzeć wiekową lipę uznaną za pomnik przyrody.

Skrzynka wyjątkowo trudno dostępna, ze względu na bujną roślinność, przy podchodzeniu do obiektu wskazana maczeta. Najlepiej samochód zostawić pod sklepem , wrócić się 50 m w stronę Psar i luką między domami mozolnie podchodzić do skrzynki. Inne rozwiązanie to podejście przez prywatną posesję za sklepem i narażenie się na spotkanie z psami (wyjątkowo hałaśliwe i tchórzliwe) i pszczołami (mała pasieka w pobliżu). Radzę wybrać to pierwsze rozwiązanie.  Do środka można się dostać bez problemu. Być może warto porobić trochę fotek póki obiekt jeszcze stoi. 
Co do samego podejmowania to uważamy na obsypujące się mury i  nie łazimy po nich (wszak to zabytek), Proszę również nie chodzić po zmroku ponieważ można w tych chaszczach utracić oko.  Dla trzech pierwszych osób certyfikaty.

* wg poszukiwania.pl

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Ważka - Georobal - Całkowity dystans: 1399 km

Obrazki/zdjęcia
Oddział Szwedzki
Malinowicki dworek
Ruiny dworku 1
Ruiny dworku 2
Brama wejściowa
Zabytkowa kłódka:)
Skan z Expresu Zagłębiowskiego
Wpisy do logu: znaleziona 20x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy