Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mariawici - OP604D
Właściciel: pani_ka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 212 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:10 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 10-07-2013
Data utworzenia: 24-01-2013
Data opublikowania: 10-07-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 20-03-2020
124x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 6 obserwatorów
64 odwiedzających
101 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O Mariawitach po raz pierwszy usłyszałam od Pani Katarzyny Krakowskiej, podczas wycieczki po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Jaka jest geneza tego wyznania?

Kościół Starokatolicki Mariawicki wyodrębnił się z polskiego Kościoła Rzymskokatolickiego w 1906 r. Przyczyną było nieuznanie, a następnie potępienie przez hierarchię polską i rzymskiego papieża działalności Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów. Zgromadzenie to powstało na skutek objawienia bożego, które 2.08.1893 r. w Płocku miała założycielka i Matka przełożona ukrytego zakonnego Zgromadzenia Sióstr Ubogich Świętej Klary, Feliksa Maria Franciszka Kozłowska. Własnoręcznie zapisany przez nią pierwszy fragment tego objawienia brzmi:

"W roku 93, dnia 2 sierpnia, po wysłuchaniu Mszy Świętej i przyjęciu Komunii Świetej, nagle zostałam oderwana od zmysłów i stawiona przed Majestatem Bożym. Niepojęta światłość ogarnęła moją duszę i miałam wtedy ukazane: ogólne zepsucie świata i ostateczne czasy, potem upadek obyczajów w duchowieństwie i grzechy jakich się dopuszczają Kapłani. Widziałam Sprawiedliwość Boską wymierzoną na ukaranie świata i Miłosierdzie dające ginącemu światu, jako ostatni ratunek, Cześć Przenajświętszego Sakramentu i Pomoc Maryi. Po chwili milczenia przemówił Pan: Środkiem szerzenia tej Czci, chcę aby powstało Zgromadzenie Kapłanów pod nazwą Mariawitów, hasło Ich: "Wszystko na większą Chwałę Bożą i Cześć Przenajświętszej Maryi Panny". Zostawać będą pod Opieką Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, bo jako są nieustanne wysiłki przeciwko Bogu i Kościołowi, tak jest potrzebna Nieustająca Pomoc Maryi."

Do Zgormadzenia Kapłanów Mariawitów powołani zostali młodzi, wykształceni księża, w większości absolwenci Akademii Duchownej w Petersburgu, jedynej wyższej katolickiej uczelni teologicznej na terenie zaboru rosyjskiego, m.in. profesorowie w seminariach duchownych, którzy dostrzegali potrzebę odrodzenia duchowego wśród duchowieństwa i wiernych. Z radością więc wyszli naprzeciw wskazanemu im w Objawieniu sposobowi zreformowania swojego życia wg Pierwszej Reguły Św. Franciszka z Asyżu i pogłębiania u wiernych wiary i czci dla Pana Jezusa ukrytego w Przenajświętszym Sakramencie.

Kapłani Mariawici, działając przez 10 lat w ukryciu, ale korzystając z duchowego wsparcia i wskazówek Matki M. Franciszki, wyróżniali się wśród ogółu duchowieństwa skromnością, pobożnością i poświęceniem w pracy duszpasterskiej oraz bezinteresownością. W swoich penitentach widzieli przede wszystkim swoich bliźnich i służyli im z iście samarytańską miłością. Te duchowe walory wierni doceniali z entuzjazmem i licznie garnęli się do kościołów, w których pracowali Kapłani Mariawici. Niestety aplauz okazywany Kapłanom Mariawitom, nie cieszył innych księży i wyższej hierarchii. Prawdopodobnie nie obca była im zazdrość i obawa utraty osobistych dochodów.

Starania o legalizację Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczęto w 1903 r. W Polsce i w Watykanie, po wielu perturbacjach, fałszywych oskarżeniach i pogromach dokonywanych przez przeciwników Mariawityzmu, zakończyły się w 1906 r. papieską ekskomuniką. Chociaż Mariawici mieli możliwość pozostania w Kościele Rzymskokatolickim wyrzekając się wiary w objawione Dzieło Miłosierdzia i posłannictwo Matki Założycielki M. Franciszki, to jednak za przykładem apostołów stwierdzili, że trzeba raczej Boga słuchać niż ludzi. Postanowili wypełniać swoje powołanie w niezależnej od rzymskokatolickiej hierarchii i papieża wspólnocie religijnej - Kościele Mariawitów.
 
Zasady wiary Mariawitów w dużym skrócie:
 
- nie uznawanie prymatu biskupów i nieomylności człowieka w kwestii wiary i moralności;
- 7 sakramentów świętych: Chrzest, Bierzmowanie, Komunia Św., Pokuta, Kapłaństwo, Małżeństwo, Ostatnie Namaszczenie;
- Komunia Św. udzielana pod dwiema postaciami: chleba i wina;
- spowiedź powszechna przed Chrystusem; spowiedź ustna przed kapłanem obowiązuje tylko dzieci i młodzież do lat 18-tu;
- brak przymusowego celibatu wśród duchownych;
- liturgia odprawiana w języku narodowym;
- wszystkie posługi w kościele są bezpłatne.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.