Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Grodzisko w Zarzeczewie - OP34CA
TGC - 017 - NT - Stanowisko Archeologiczne nr 1 w Zarzeczewie
Właściciel: Talbot
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 77 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-04-2011
Data utworzenia: 26-04-2011
Data opublikowania: 26-04-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 04-05-2011
24x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
36 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: damian211289, edithkal, Jakub Walker, Mariusz65, mateusz.z, tadeusz.z
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Benchmark - punkt geodezyjny  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Grodzisko w Zarzeczewie
Na spacer


Do najbardziej cennych reliktów z wczesnego średniowiecza należy tzw. grodzisko w Zarzeczewie (Zarzyczewie) datowane na XII wiek. To obronne osiedle otacza od północy podgrodzie zamknięte wałem, dziś niewidocznym na powierzchni ziemi, oraz dwie inne otwarte osady ulokowane po stronie południowej i wschodniej. Łącznie całość zajmuje teren o powierzchni kilkunastu hektarów. O rozległości tego zespołu osadniczego najlepiej informują zdjęcia lotnicze. Z dużej wysokości na świeżo zaoranej ziemi rysują się ślady dawnych chat, palenisk, wałów i innych pozostałości osiedli.
Przynależność administracyjna tego zespołu osadniczego w średniowieczu była inna niż obecnie. Znajdował się on bowiem na terenie włocławskiego okręgu grodowego, później kasztelanii, której stolicę przeniesiono po połowie XIII w. do Brześcia Kujawskiego. Również z Kujawami łączyła ten teren, podobnie jak obecnie, przynależność do diecezji włocławskiej. Na rzece Chełmicy przebiegała granica z diecezją płocką oraz kasztelanią dobrzyńską.
Już teraz, chociaż badania jeszcze trwają i mogą przynieść nowe odkrycia zmieniające obecne ustalenia, można stwierdzić, że ten rozległy zespół osadniczy powstał w miejscu gdzie wcześniej - w X w. istniała osada nieobronna. W XI w. wzniesiono gród, a w jego otoczeniu powstało podgrodzie i rozwijały się osady otwarte. Gród funkcjonował jeszcze w 1 połowie XII w., ale nie w postaci jaką mu nadano pierwotnie. Zarejestrowano 2 poziomy pożarowe, które świadczą o zniszczeniach, a nawarstwienia na nich uformowane, o kolejnych odbudowach. Wewnątrz grodu zabudowa rozlokowana była przy wale tak, że pozostawał po środku pusty plac-majdan. Zgromadzono dość liczny zbiór zabytków ruchomych, na co składają się przede wszystkim ułamki glinianych naczyń, kości zwierzęce.
Grodzisko w Zarzeczewie znajduje się ok. 1,5 km w linii prostej od dworu, na terenie wsi Krępiny. W rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest ono odnotowane jako stanowisko nr 1 w Zarzeczewie, co wynika zapewne z dawnych podziałów własnościowych gruntów ornych, jeszcze z XIX wieku. Jest to grodzisko nizinne, usytuowane w zakolu rzeki Chełmicy, na jej prawym brzegu, około 200 metrów na wschód od drogi prowadzącej do Urszulewa. 

Źródło: www.odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.pl

Kolejna skrzynka krajoznawcza, zapraszam do spacerowania i poznawania historii regionu. Ukryta w pobliżu Punktu Osnowy  Geodezyjnej.

Dotrzeć tam można na dwa sposoby:

1. Jadąc  ulicą Duninowską w kierunku mariny, na wysokości domu pomocy społecznej „Na Skarpie” (N 52°40.090 E 19°08.520) należy skręcić w lewo a następnie w pierwszą ulice w prawo i dalej już cały czas trzymać się drogi aż do mostku na Chełmicznace za mostkiem (N 52°40.398' E 19°09.044')  należ skręcić w prawo na ścieżkę wiodącą już pod sam grud.

2. Jadąc przez tamę w kierunku Lipna mijamy zjazd na Marine i skręcamy w prawo w kierunku Dobrzynia nad Wisłą (N 52°41.167 E 19°06.427) następnie po minięciu Chełmiczanki skręcamy w pierwszą drogę w prawo (N 52°41.176 E 19°08.327), następnie po przejechaniu około 2 km po prawej stronie powinien ukazać się duży staw (jeśli skręcimy w kamienistą drużkę w prawo dojedziemy do mostku o którym mowa w pkt 1.) po minięciu stawu po prawej stronie (N 52°40.555' E 19°09.640') ukaże się drużka prowadząca w okolice grodu.
 

Dla osób nie posiadających odbiorników GPS

Stosując się do któregoś z powyższych sposobów  gród zobaczysz już ze znacznej odległości, po dotarciu na miejsce, szukaj najwyższego punktu wzniesienia. Tam znajduje się benchmark. 
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4
Spoiler