Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Grodzisko w Zarzeczewie - OP34CA
TGC - 017 - NT - Stanowisko Archeologiczne nr 1 w Zarzeczewie
Owner: Wandula
Founder: Talbot
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 78 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 26-04-2011
Date created: 26-04-2011
Date published: 26-04-2011
Last modification: 22-06-2022
29x Found
2x Not found
2 notes
watchers 3 watchers
56 visitors
21 x rated
Rated as: Excellent
6 x recommended
This cache is recommended by: damian211289, edithkal, Jakub Walker, Mariusz65, mateusz.z, tadeusz.z
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Take something to write  Benchmark - geodetict point  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Grodzisko w Zarzeczewie
Na spacer
 
 
Do najbardziej cennych reliktów z wczesnego średniowiecza należy tzw. grodzisko w Zarzeczewie (Zarzyczewie) datowane na XII wiek. To obronne osiedle otacza od północy podgrodzie zamknięte wałem, dziś niewidocznym na powierzchni ziemi, oraz dwie inne otwarte osady ulokowane po stronie południowej i wschodniej. Łącznie całość zajmuje teren o powierzchni kilkunastu hektarów. O rozległości tego zespołu osadniczego najlepiej informują zdjęcia lotnicze. Z dużej wysokości na świeżo zaoranej ziemi rysują się ślady dawnych chat, palenisk, wałów i innych pozostałości osiedli.
Przynależność administracyjna tego zespołu osadniczego w średniowieczu była inna niż obecnie. Znajdował się on bowiem na terenie włocławskiego okręgu grodowego, później kasztelanii, której stolicę przeniesiono po połowie XIII w. do Brześcia Kujawskiego. Również z Kujawami łączyła ten teren, podobnie jak obecnie, przynależność do diecezji włocławskiej. Na rzece Chełmicy przebiegała granica z diecezją płocką oraz kasztelanią dobrzyńską.
Już teraz, chociaż badania jeszcze trwają i mogą przynieść nowe odkrycia zmieniające obecne ustalenia, można stwierdzić, że ten rozległy zespół osadniczy powstał w miejscu gdzie wcześniej - w X w. istniała osada nieobronna. W XI w. wzniesiono gród, a w jego otoczeniu powstało podgrodzie i rozwijały się osady otwarte. Gród funkcjonował jeszcze w 1 połowie XII w., ale nie w postaci jaką mu nadano pierwotnie. Zarejestrowano 2 poziomy pożarowe, które świadczą o zniszczeniach, a nawarstwienia na nich uformowane, o kolejnych odbudowach. Wewnątrz grodu zabudowa rozlokowana była przy wale tak, że pozostawał po środku pusty plac-majdan. Zgromadzono dość liczny zbiór zabytków ruchomych, na co składają się przede wszystkim ułamki glinianych naczyń, kości zwierzęce.
Grodzisko w Zarzeczewie znajduje się ok. 1,5 km w linii prostej od dworu, na terenie wsi Krępiny. W rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest ono odnotowane jako stanowisko nr 1 w Zarzeczewie, co wynika zapewne z dawnych podziałów własnościowych gruntów ornych, jeszcze z XIX wieku. Jest to grodzisko nizinne, usytuowane w zakolu rzeki Chełmicy, na jej prawym brzegu, około 200 metrów na wschód od drogi prowadzącej do Urszulewa. 
 
Źródło: www.odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.pl
 
Kolejna skrzynka krajoznawcza, zapraszam do spacerowania i poznawania historii regionu. Ukryta w pobliżu Punktu Osnowy  Geodezyjnej.

Dotrzeć tam można na dwa sposoby:

1. Jadąc  ulicą Duninowską w kierunku mariny, na wysokości domu pomocy społecznej „Na Skarpie” (N 52°40.090 E 19°08.520) należy skręcić w lewo a następnie w pierwszą ulice w prawo i dalej już cały czas trzymać się drogi aż do mostku na Chełmicznace za mostkiem (N 52°40.398' E 19°09.044')  należ skręcić w prawo na ścieżkę wiodącą już pod sam gród..

2. Jadąc przez tamę w kierunku Lipna mijamy zjazd na Marine i skręcamy w prawo w kierunku Dobrzynia nad Wisłą (N 52°41.167 E 19°06.427) następnie po minięciu Chełmiczanki skręcamy w pierwszą drogę w prawo (N 52°41.176 E 19°08.327), następnie po przejechaniu około 2 km po prawej stronie powinien ukazać się duży staw (jeśli skręcimy w kamienistą drużkę w prawo dojedziemy do mostku o którym mowa w pkt 1.) po minięciu stawu po prawej stronie (N 52°40.555' E 19°09.640') ukaże się dróżka prowadząca w okolice grodu.
 

Dla osób nie posiadających odbiorników GPS

Stosując się do któregoś z powyższych sposobów  gród zobaczysz już ze znacznej odległości. Na najwyższym punkcie wzniesienia znajduje się benchmark - pierwotna okolica ukrycia kesza.
Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2
3
4
tutaj nisko