
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.

Wysokość: 85 m n.p.m.

Województwo:
Polska > mazowieckie

Typ skrzynki:
Tradycyjna

Wielkość:
Normalna

Status:
Zarchiwizowana

Czas:
0:40 h

Długość trasy:
1.50 km

Data ukrycia: 13-01-2008

Data utworzenia: 13-01-2008

Data opublikowania: 13-01-2008

Ostatnio zmodyfikowano: 05-05-2014

18x znaleziona

0x nieznaleziona

1 komentarze
1 obserwatorów

17 odwiedzających

13 x oceniona

Oceniona jako:
dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Dodatkowe atrybuty skrzynki |
     |
Z Piasków Królewskich do Cybulic prowadzi niebieski szlak a część drogi wybiegajacej z malowniczego leśnego parkingu nosi nazwę Kromnowskiej Drogi. Parking znajduje się w miejscu gdzie kiedyś była osada Piaski Królewskie - dziś jest to zarastająca polana, z której wybiega kilka puszczańskich szlaków.
W latach 1916-1917 Niemcy wybudowali w Puszczy kolejkę mająca ułatwić wywóz drewna z rabunkowo eksploatowanej puszczy. Po wojnie dobudowano dalsze linie kolejki wąskotorowej (tory a nawet zwrotnica wciąż są widoczne na skraju leśnego parkingu) i Połączono Sochaczew z Tułowicami, Wyszogrodem i Piaskami.
W czasie II wojny Niemcy kontynuowali wyrąb Kampinosu a drzewo przecierano w tartaku w Piaskach Królewskich. Pod koniec sierpnia 1944 roku okupanci zaczęli gromadzić tam znaczne ilości materiału do budowy trzech mostów na Wiśle, które miały ułatwić ew. odwrót wojsk niemieckich za rzekę. Informacje wywiadu AK zadecydowały o ataku na tartak w Piaskach, który przeprowadzono z doskonałym skutkiem w nocy z 6 na 7 września 1944 r. Mosty nigdy nie powstały.
Przy Kromnowskiej Drodze rośnie jedno z najbardziej charakterystycznych drzew Puszczy Kampinoskiej - Sosna Figa. W zasadzie to trzy kilkudziesięcioletnie sosny-samosiejki, które tak się splotły ze sobą, iż przypominają figę; środkowa sosna w poszukiwaniu światła wygięła się do góry niczym kciuk pomiędzy palcami zaciśniętej dłoni.
Nie wiedzieć czemu za pierwszym podejściem przegalopowałem obok rosnącej dosłownie na szlaku sosny i pognałem dalej... Nie wiem czego oczekiwałem. Figowca?
Kesz skitrany jest po przeciwnej stronie szlaku w odległości kilkunastu metrów od drogi. Siedzi pod karpą obalonego drzewa lekko przysypany piaskiem. Kujka lub patyk do dziobnięcia w piasku może się przydać. Spojlera nie będzie bo coś za łatwo ostatnio się robi:)