Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #39 - Sochaczew - OP7C34
Bohaterowie 18 Pułku Piechoty
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 115 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 11-02-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 19-04-2024
53x znaleziona
5x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 7 obserwatorów
133 odwiedzających
46 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: mateusz.z, Plebek, tadeusz.z, tygryskris, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

 

Opowiadając o obrońcach Sochaczewa trzeba w tym miejscu sprostować kwestie słynnego zdjecia przedstawiającego podobno żołnierzy Wielkopolskiej Brygady Kawalerii gen. Abrahama. Prawdziwa historia tego zdjęcia została opisana w artykule Piotra Bojarskiego- Ani polscy ułani, ani Sochaczew . Warto poświęcić chwilę aby poznać prawdę i oddać hołd prawdziwym bohaterom tamtych dni. 

Szykując się do tego projektu odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

Bój o Sochaczew był krwawy a na trzech cmentarzach spoczęli bohaterowie tamtych dni często w bezimiennych mogiłach.

Walki o miasto i przeprawę trwały 3,5 doby. W dniach 13 - 15 września 1939 r. obroną Sochaczewa dowodził major Feliks Kozubowski dowódca II batalionu 18 Pułku Piechoty. W czasie obrony Sochaczewa batalion stracił 80% stanu osobowego a major F. Kozubowski zginął 15 września podczas odwrotu z miasta na przeprawie pontonowej przez Bzurę. Samo miasto legło w gruzach.

Bitwa o Sochaczew była najdłuższą batalią o miasto w całej kampanii wrześniowej oczywiście poza obroną Warszawy, Helu czy Westerplatte.

Skrzynka umieszczonej jest na cmentarzu żydowskim na którym pochowano żołnierzy uczestników Bitwy nad Bzurą pochodzenia żydowskiego, choć nie wszyscy jak się przekonacie chowano ich także na cmentarzach katolickich. Warto odwiedzić cmentarz. Klucz od bramy znajduje się w kwiaciarni na rogu ulicy. Uwaga w Szabat proszę nie wchodzić do budynku na cmentarzu ( od zmierzchu w piątek do zmierzchu w sobotę) Generalnie żydzi nie odwiedzają w tym czasie cmentarzy ale wystarczy jak nie wyjdziemy do Domu modlitwy. Uszanujmy kanony tej religii.

Skrzynka znajduje się na obszarze cmentarza ale nie trzeba wchodzić na cmentarz. Jest dostępna z zewnątrz. 

Aby zalogować znalezienie potrzebne jest hasło. Aby je odnaleźć udaj się na sąsiedni cmentarz katolicki pod wezwaniem św. Wawrzyńca w wydzielonej kwaterze pochowani zostali żołnierze Armii Poznań i Pomorze walczący nad Bzurą a wśród nich obrońcy Sochaczewa wraz z ich dowódcą majorem Feliksem Kozubowskim.

Wejdź na cmentarz najlepiej furtką od ulicy Cmentarnej , stań przed kwaterą żołnierską , tu w ostatnim rzędzie spoczywa ppor. rezerwy lekarz Chaim Zelman Kurc wraz  towarzyszami. Na macewie odszukaj nieśmiertelnik z nazwiskiem pewnego sapera. To nazwisko to pierwszy człon hasła.

Następnie udaj się pod maszt flagowy i odszukaj mogiłę, ze zdjęciem. Stopnie wojskowe wymienionych na nieśmiertelniku  żołnierzy to drugi i trzeci człon hasła. Poszczególne człony oddzielamy spacją.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźdź w stanie który może cieszyć oko.

03.10.2015 zmiana miejsa ukrycia etapu I i skrzynki finałowej

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt wirtualny --- Kwatera żołnierska , tu szukaj hasła
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kwatera wojskowa przy ul. Cmentarnej
Kirkut 1
Kirkut 2
Kwiecień 2024
Kwiecień 2024
Kwiecień 2024
Jeśli musisz
Jeśli musisz