Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[WK] Cmentarz wojenny - OP98PE Skrzynka tygodnia
Dawna filia cmentarza parafialnego
Właściciel: telefonalarmowy
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Bardzo duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-09-2020
Data utworzenia: 21-08-2020
Data opublikowania: 26-09-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 14-04-2023
49x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
194 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
30 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Abyduduije, AntonMR, areckis, Badzia Gadzia - (BG), bamba, Czarodziej, gagu, Gandalf_52, Gor3iLLaZ_PL, irekz, jahho, Kacper.63, Kika, koshack, Koza, LadyMoon, MaciuśInterpreter, marx, mg6maciej, Miki., Mycha, palinq, pi0traz, Qbacki, rogatek, Serengeti, sierota, suras, triPPer, TSW
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

[WK] Cmentarz wojenny

Historia:

Cmentarz położony przy ulicy Wielkopolskiej, kawałek za kapliczką św. Józefa, w momencie jego założenia przez parafię p.w. św. Wawrzyńca w 1929 roku znajdował się na skraju wsi.  Początkowo, jako filia cmentarza parafialnego, przeznaczony był on dla zmarłych dzieci, skąd też do tej pory można zauważyć tu wiele grobów małych mieszkańców Wielkiego Kacka, ale już wkrótce, w wyniku braku miejsca na nowe groby na cmentarzu przykościelnym, zaczęto tu chować także dorosłych. Cmentarz jednak nie zdobył większej popularności, gdyż większość Kacan i tak chowanych było w istniejących już grobach rodzinnych na głównym cmentarzu przy kościele. Po II wojnie światowej, cmentarz stał się częściowo cmentarzem wojennym, ponieważ tuż przy samej bramie powstał zbiorowy grób dla sześciu polskich żołnierzy poległych podczas II wojny światowej – trzech z nich jest wymienionych z nazwiska, a trzech pozostałych bezimiennych. Jednak jak na kwaterę wojenną mało jest tu śladów upamiętniających bohaterstwo poległych. W 1981 roku odbył się ostatni pochówek, a w 1982 roku w związku z budową osiedla Karwiny dalszych pochówków zakazano.

Obecnie poza kwaterą wojenną, zachowało się tutaj kilkadziesiąt grobów "cywilnych", w tym - robiące największe wrażenie - mogiły noworodków, pochowanych w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku, jednak większość pochowanych ekshumowano. Część rodzin nie wydało na to zgody, w efekcie czego, mimo dość dużego terenu cmentarza, większość miejsca jest pusta i zarosła trawą, a istniejące groby są porozrzucane po terenie cmentarza. Znajdujący się między blokami mieszkalnymi cmentarz sprawia wrażenie zapomnianego. Teoretycznie cmentarz mógłby być zlikwidowany po 35 latach od ostatniego pochówku jednak ze względu na istniejący tu jeden grób wojenny prawnie jest to niemożliwe. Dopiero od kilku lat wokół cmentarza stoi ogrodzenie, wcześniej nie raz zdarzyło się, że między grobami biegały dzieci, goniąc za piłką - po apelach mieszkańców, z funduszy parafii św. Wawrzyńca, udało się postawić płot. Dookoła widać już tylko zaniedbany, trawiasty plac z krzyżem po środku, a tuż obok rdzewiejący kontener z wysypującymi się z niego śmieciami. Przez pewien czas za cmentarz odpowiedzialna była gmina, jednak wraz z wejściem w życie ustawy sejmowej dotyczącej cmentarzy wojennych nekropolia znalazła się pod opieką Ministerstwa Kultury i sprawia wrażenie pozostawionej samej sobie.

Żołnierzy radzieckich poległych w walkach o Wielki Kack pochowano w zbiorowych mogiłach przy ul. Chwaszczyńskiej oraz na Dąbrowie pod górą Donas przy Miętowej i Wiczlińskiej. Pojedyncze groby znajdowały się też w innych miejscach. W 1949 roku ekshumowano poległych na cmentarze w Łężycach i Bojanie. Przy ekshumacji zatrudnieni byli młodzi mieszkańcy Wielkiego Kacka (16-18 lat) w ramach obowiązkowej Służby Polsce (SP).

Podczas II wojny światowej odcinka od strony Wolnego Miasta Gdańska bronili żołnierze II Morskiego Pułku Strzelców pod dowództwem ppłk Ignacego Szpunara. Teren w okolicy Wielkiego Kacka obsadził II Batalion Obrony Narodowej pod dowództwem mjr Władysława Sikorskiego. Już pierwszego dnia po ciężkich walkach ulicznych Niemcy nacierający od strony Gdańska zajęli wieś Wielki Kack. W walkach zginął m.in. kapral Jerzy Prochowski, który dowodził wysuniętą placówką nr 1. Z 1 na 2 września zorganizowano kontrnatarcie, w wyniku którego wygoniono Niemców z Małego Kacka, Orłowa i Kolibek, odbito też stację kolejową w Wielkim Kacku, jednak wsi nie udało się już wyzwolić. Podobne kontrnatarcie w nocy z 3 na 4 września wyzwoliło Osowę i Chwaszczyno, to właśnie wtedy na linii magistrali węglowej działał polski pociąg pancerny Smok Kaszubski (dodatkowo zbrojone wagony osobowe; bronił wybrzeża do 12 września, kiedy to został zniszczony w okolicy Rumi) ostrzeliwujący m.in. Wielki Kack. W czasie działań wojennych spalił się stary dworzec kolejowy, a budynek nowego dworca został mocno zniszczony. Od tego momentu aż do 12 września kiedy to wojska niemieckie zajęły Gdynię (oddziały polskie broniły jeszcze Kępy Oksywskiej do 19 września) linia frontu ustabilizowała się na północ i zachód od Wielkiego Kacka. Od tego czasu Wielki Kack należał do rejencji gdańskiej III Rzeszy (Danzig), do starostwa wejherowskiego (Neustadt) i został siedzibą obwodu Wielki Kack (Gross Katz), którego komisarzem był Ernst Lumberg. Sołtysem wsi został Gotlieb Leibrandt, którzy przywłaszczył sobie gospodarstwo rodziny Keslinke. Niemcy aresztowali wielu mieszkańców Wielkiego Kacka, a część z nich została zamordowana w lasach Piaśnicy. Z Wielkiego Kacka wysiedlono również 31 osób, które odmówiły wpisania na niemiecką listę narodowościową, w tym rodzinę Jasińskich, Keslinke, Wituskich oraz Keller. Jeśli chodzi o ruch oporu to w okolicy Wielkiego Kacka działała TOW „Gryf Pomorski” oraz od końca 1939 roku organizacja „Orzeł Biały”, która posiadała kilkanaście placówek na terenie Gdyni, Orłowa, Wielkiego Kacka i Wejherowa. Jej głównym zadaniem było przygotowanie do powstania w momencie ataku aliantów, szkolenie wojskowe, zdobywanie broni i samoobrona, jednak grupa została stosunkowo szybko rozbita. W 1943 roku w rejonie Wielkiego Kacka Stefan Dragacz założył Polski Związek Armii Podziemnej „Zachód”, który operował w około 30 osobowym składzie. Jedną z najbardziej spektakularnych jej akcji było wykonanie wyroku Polski Podziemnej na esesmanie Edwardzie Sasse. Z czasem niestety przekształciła się w grupę rabunkową. Mieszkańcy Wielkiego Kacka należeli też do gdyńskiej grupy Szarych Szeregów gdzie operowała grupa dowodzona przez Macieja Gwiazdę.

Skrzynka:

Kesz ukryty poza terenem cmentarza. Przyda ci się dodatkowe narzędzie - sprawdź waypoint. BEZWZGLĘDNIE upewnij się, że nikt cię nie widzi! Podejmuj szybko i sprawnie!

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt fizyczny --- NARZĘDZIE

Za kamiennym słupkiem przy płocie znajdziesz narzędzie do podjęcia skrzynki. Nie zabieraj go, ponieważ następni znalazcy nie podejmą skrzynki.
Jeśli masz przy sobie możesz również wpisać się swoim.
Obrazki/zdjęcia
Zbiorowa mogiła żołnierska
Pozostałości cmentarza parafialnego
Pozostałości cmentarza parafialnego
Wpisy do logu: znaleziona 49x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy