Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[71] Ruda – dawna trasa kolejki wąskotorowej - OP92FQ
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-09-2019
Data utworzenia: 09-09-2019
Data opublikowania: 09-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 26-08-2020
14x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
45 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen, starletka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dawnej kolejce wąskotorowej Lipa – Bukowa  w Lasach Janowskich jest dedykowanych kilka skrzynek: OP83UN, OP3D7B, OP3A4E, OP3D5D, DP3BD5. Wszystkie jednak skupiają się na elementach infrastruktury związanych z kolejka, typu: mosty, przystanki, lokomotywy. A tutaj pozwoliłem sobie dołożyć do całości zwyczajną trasę. Do dzisiaj jest ona widoczna. Czasami, jak tutaj, adoptowana na drogi, mniej lub bardziej uczęszczane, a czasami zarośnięta krzakami, ale mimo to widoczna. Przypomnijmy sobie pokrótce parę faktów na temat kolejki.

 W książce „Lasy Janowskie. Przewodnik dla turysty”, wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie w 2018 roku, Zenon Łukasz Baranowski tak pisze:
 
Kolejka wąskotorowa funkcjonowała w Lasach Janowskich w latach 1941-83. Powstała z inicjatywy Niemców dla ułatwienia eksploatacji lasów i dostarczania surowca do nasycalni podkładów kolejowych i tartaku w Lipie. Wąskotorową kolejkę o szerokości toru 600 mm zaczęto budować w 1941 r. W 1943 r. tor dotarł do Łążka Ordynackiego. Dalszą część trasy zbudowali już Polacy. W latach 1945-49 w kilku etapach dociągnięto kolejkę do Bukowej, a trzy lata później oddano połączenie z Biłgorajem. Długość kolejki wynosiła wówczas 57,5 km. Pociągi wyruszające na trasę liczyły zwykle 12-14 wagonów i transportowały jednorazowo 150-160 m3 drewna. Po okresie rozwoju i eksploatacji kolejki, jakim były lata 50. XX w., zaprzestano kursów na linii Bukowa - Biłgoraj. W 1962 r. tor na tym odcinku został rozebrany. W 1977 r. zdemontowano również odcinek Szklarnia-Bukowa. W 1983 r. miesięczne przewozy wynosiły 1,5 tys. m3. Stan kolejki nie był wówczas już najlepszy. Przygotowano kosztorys jej remontu, do którego jednak nigdy nie doszło. Przewozy zostały wstrzymane pod koniec 1938 r. Do 1989 r. tor rozebrano. Mieszkańcy śródleśnych wsi do dziś z sentymentem wspominają kolejkę.

W tym miejscu trasa kolejki krzyżuje się z czerwonym rowerowym szlakiem łącznikowym, który łączy zieloną Leśną Trasą Rowerową z niebieską Wyprawą do Leśnego Skarbca.

Kesz to mikro pojemnik PET z samym logbookiem.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
trasa na zachód
trasa na wschód