Rezerwaty częściowe są tworzone dla zachowania istniejącego stanu przyrody lub dojścia poprzez szereg zabiegów do określonego jej stanu. Chodzi tu głównie o renatulizację ekosystemów zmienionych przez ludzka gospodarkę. Z reguły w rezerwatach częściowych dla osiągniecia celu ochrony konieczna jest ingerencja w przebieg procesów zachodzących w przyrodzie.
Również w rezerwacie Szklarnia wszelkie zabiegi wykonywane przez leśników podporządkowane są celom ochronnym. Zmierzają one do zapewnienia ciągłości pokoleniowej drzewostanów jodłowych o naturalnym charakterze, przy jak najdłuższym utrzymaniu starodrzewów. W odniesieniu do jodły a także sosny proces ten powinien trwać około 200 lat. W tym przypadku ingerencja leśników polega na pielęgnowaniu odnowień naturalnych. Stwarza się również odpowiednie warunki dla rozwoju drzew liściastych, które stanowią naturalną osłonę prze zanieczyszczeniami przemysłowymi i ograniczają rozrost różnych gatunków runa leśnego utrudniających właściwy rozwój młodego pokolenia drzew iglastych.
W rezerwacie istotnym problemem jest utrzymanie właściwego poziomu wód, które nie tylko mają wpływ na jakość drzewostanów, ale są także ważnym czynnikiem wpływającym na zachowanie rzadkich i chronionych roślin na otwartych bagienkach śródleśnych i torfowisku przejściowym znajdującym się w środku części rezerwatu.
Kesz to mały pojemnik PET ze wszystkim akcesoriami przydatnymi do wpisu oraz kilkoma gadżetami schowany przy ścieżce dydaktycznej.
Zawsze zajrzyj na ostatnią stronę logbooka, możesz tam znaleźć wpisaną słownie cyfrę. Zanotuj ją. Przyda się później na zakończenie geościeżki.