Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Stadnina koni w Udorzu - OP91ZZ
Owner: futerror
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-08-2019
Date created: 12-08-2019
Date published: 13-08-2019
Last modification: 13-08-2019
18x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
23 visitors
17 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 Stadnina koni w Udorzu to jedna z większych stadnin w Polsce. Ważne miejsce dla tej miejscowości. Sama nazwa Udórz w pierwszej kolejności kojarzy się z koniami pochodzącymi z tutejszej stadniny.

Zachęcam do zwiedzenia. Najmłodsi po wcześniejszym umówieniu mogą skorzystać z jazdy na kucykach, zaś trochę w starsi na większych koniach. Od stadniny do lasu w dolinie Udorki jest niecały kilometr, dla bardziej doświadczonych jest możliwość jazdy konnej szlakiem leśnym dla koni.

 

 Trochę historii:

 "Właścicielami stadniny przed II wojną światową byli Moesowie. Oni właśnie - od roku 1890 rozpoczęli hodowlę koni sportowych. Sławy przydały Udorzowi wyhodowane tu klacze Bandura i Zorza, startując pod porucznikiem Sergiuszem Zahorskim. W czasie II wojny światowej hodowla Moesów przepadła, a po wojnie majątek został przejęty przez państwo. Kiedy została utworzona Stadnina Koni Trzebienice, Udórz został do niej wcielony, jako jedno z gospodarstw. W 1947 roku sprowadzono tu pierwsze konie i datę tą należy przyjąć jako początek działalności Stadniny Koni w Udorzu.

Jesienią 1995 roku nastąpiło odłączenie od Trzebienic i została zarejestrowana Stadnina Koni w Udorzu Sp. z o.o, stanowiąca własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W 2001 roku podjęto decyzję o prywatyzacji Stadniny, wiosną 2002 roku właścicielem koni i majątku ruchomego została Huta Szkła \"Jaroszowiec\", budynki i grunty rolne zostały wydzierżawione na okres 5 lat od AWRSP w Warszawie.

W lipcu 2007 roku Spółka P.P.H.U. \"ALGAS\" z siedzibą w Sosnowcu odkupiła konie od huty, nabyła też w drodze przetargu gospodarstwo rolne wraz z 12 hektarami gruntów na którym się ono znajduje. Oprócz budynków stajenno-gospodarczych w skład wchodzą dwa zabytkowe spichlerze, wpisane do rejestru zabytków, założenie parkowo-krajoznawcze, stawy rybne. Zaplecze paszowe dla hodowanych koni stanowić będą płody pozyskiwane z uprawy prawie 200-stu hektarów ziemi dzierżawionej od Agencji Nieruchomości Rolnej"

                   źródło: http://www.pzhkm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=353:sk-udorz&catid=55:czonkowie-pzhkm&Itemid=69

 

Kesz: Ukryty na kordach, osoby pracujące w stadninie zostały powiadomione o keszyku i nie robiły problemu. Mimo to podejmuj dyskretnie, jesteś na prywatnym terenie gdzie kręci się również dużo przypadkowych osób. W razie problemów powołaj się, że zgoda na kesza była, ewentualnie wyjaśnij o co chodzi :)

 

SPISZ Z LOGBOOKA CYFRĘ POTRZEBNĄ DO SKRZYNKI FINAŁOWEJ. WEŹ COŚ DO PISANIA.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
gdzieś tu
Log entries: Found 18x Not found 0x Note 0x All entries