Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Stadnina koni w Udorzu - OP91ZZ
Eigenaar: futerror
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 12-08-2019
Gemaakt op: 12-08-2019
Gepubliceerd op: 13-08-2019
Laatste verandering: 13-08-2019
18x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
23 x Bekeken
17 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 Stadnina koni w Udorzu to jedna z większych stadnin w Polsce. Ważne miejsce dla tej miejscowości. Sama nazwa Udórz w pierwszej kolejności kojarzy się z koniami pochodzącymi z tutejszej stadniny.

Zachęcam do zwiedzenia. Najmłodsi po wcześniejszym umówieniu mogą skorzystać z jazdy na kucykach, zaś trochę w starsi na większych koniach. Od stadniny do lasu w dolinie Udorki jest niecały kilometr, dla bardziej doświadczonych jest możliwość jazdy konnej szlakiem leśnym dla koni.

 

 Trochę historii:

 "Właścicielami stadniny przed II wojną światową byli Moesowie. Oni właśnie - od roku 1890 rozpoczęli hodowlę koni sportowych. Sławy przydały Udorzowi wyhodowane tu klacze Bandura i Zorza, startując pod porucznikiem Sergiuszem Zahorskim. W czasie II wojny światowej hodowla Moesów przepadła, a po wojnie majątek został przejęty przez państwo. Kiedy została utworzona Stadnina Koni Trzebienice, Udórz został do niej wcielony, jako jedno z gospodarstw. W 1947 roku sprowadzono tu pierwsze konie i datę tą należy przyjąć jako początek działalności Stadniny Koni w Udorzu.

Jesienią 1995 roku nastąpiło odłączenie od Trzebienic i została zarejestrowana Stadnina Koni w Udorzu Sp. z o.o, stanowiąca własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W 2001 roku podjęto decyzję o prywatyzacji Stadniny, wiosną 2002 roku właścicielem koni i majątku ruchomego została Huta Szkła \"Jaroszowiec\", budynki i grunty rolne zostały wydzierżawione na okres 5 lat od AWRSP w Warszawie.

W lipcu 2007 roku Spółka P.P.H.U. \"ALGAS\" z siedzibą w Sosnowcu odkupiła konie od huty, nabyła też w drodze przetargu gospodarstwo rolne wraz z 12 hektarami gruntów na którym się ono znajduje. Oprócz budynków stajenno-gospodarczych w skład wchodzą dwa zabytkowe spichlerze, wpisane do rejestru zabytków, założenie parkowo-krajoznawcze, stawy rybne. Zaplecze paszowe dla hodowanych koni stanowić będą płody pozyskiwane z uprawy prawie 200-stu hektarów ziemi dzierżawionej od Agencji Nieruchomości Rolnej"

                   źródło: http://www.pzhkm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=353:sk-udorz&catid=55:czonkowie-pzhkm&Itemid=69

 

Kesz: Ukryty na kordach, osoby pracujące w stadninie zostały powiadomione o keszyku i nie robiły problemu. Mimo to podejmuj dyskretnie, jesteś na prywatnym terenie gdzie kręci się również dużo przypadkowych osób. W razie problemów powołaj się, że zgoda na kesza była, ewentualnie wyjaśnij o co chodzi :)

 

SPISZ Z LOGBOOKA CYFRĘ POTRZEBNĄ DO SKRZYNKI FINAŁOWEJ. WEŹ COŚ DO PISANIA.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
gdzieś tu
Logs: Gevonden 18x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs