Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stadnina koni w Udorzu - OP91ZZ
Właściciel: futerror
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-08-2019
Data utworzenia: 12-08-2019
Data opublikowania: 13-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 13-08-2019
27x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
31 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 Stadnina koni w Udorzu to jedna z większych stadnin w Polsce. Ważne miejsce dla tej miejscowości. Sama nazwa Udórz w pierwszej kolejności kojarzy się z koniami pochodzącymi z tutejszej stadniny.

Zachęcam do zwiedzenia. Najmłodsi po wcześniejszym umówieniu mogą skorzystać z jazdy na kucykach, zaś trochę w starsi na większych koniach. Od stadniny do lasu w dolinie Udorki jest niecały kilometr, dla bardziej doświadczonych jest możliwość jazdy konnej szlakiem leśnym dla koni.

 

 Trochę historii:

 "Właścicielami stadniny przed II wojną światową byli Moesowie. Oni właśnie - od roku 1890 rozpoczęli hodowlę koni sportowych. Sławy przydały Udorzowi wyhodowane tu klacze Bandura i Zorza, startując pod porucznikiem Sergiuszem Zahorskim. W czasie II wojny światowej hodowla Moesów przepadła, a po wojnie majątek został przejęty przez państwo. Kiedy została utworzona Stadnina Koni Trzebienice, Udórz został do niej wcielony, jako jedno z gospodarstw. W 1947 roku sprowadzono tu pierwsze konie i datę tą należy przyjąć jako początek działalności Stadniny Koni w Udorzu.

Jesienią 1995 roku nastąpiło odłączenie od Trzebienic i została zarejestrowana Stadnina Koni w Udorzu Sp. z o.o, stanowiąca własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W 2001 roku podjęto decyzję o prywatyzacji Stadniny, wiosną 2002 roku właścicielem koni i majątku ruchomego została Huta Szkła \"Jaroszowiec\", budynki i grunty rolne zostały wydzierżawione na okres 5 lat od AWRSP w Warszawie.

W lipcu 2007 roku Spółka P.P.H.U. \"ALGAS\" z siedzibą w Sosnowcu odkupiła konie od huty, nabyła też w drodze przetargu gospodarstwo rolne wraz z 12 hektarami gruntów na którym się ono znajduje. Oprócz budynków stajenno-gospodarczych w skład wchodzą dwa zabytkowe spichlerze, wpisane do rejestru zabytków, założenie parkowo-krajoznawcze, stawy rybne. Zaplecze paszowe dla hodowanych koni stanowić będą płody pozyskiwane z uprawy prawie 200-stu hektarów ziemi dzierżawionej od Agencji Nieruchomości Rolnej"

                   źródło: http://www.pzhkm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=353:sk-udorz&catid=55:czonkowie-pzhkm&Itemid=69

 

Kesz: Ukryty na kordach, osoby pracujące w stadninie zostały powiadomione o keszyku i nie robiły problemu. Mimo to podejmuj dyskretnie, jesteś na prywatnym terenie gdzie kręci się również dużo przypadkowych osób. W razie problemów powołaj się, że zgoda na kesza była, ewentualnie wyjaśnij o co chodzi :)

 

SPISZ Z LOGBOOKA CYFRĘ POTRZEBNĄ DO SKRZYNKI FINAŁOWEJ. WEŹ COŚ DO PISANIA.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
gdzieś tu
Wpisy do logu: znaleziona 27x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy