Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Święta Góra - OP8QH9
Niedzielny Leśny Spacer Chylonia-Pustki Cisowskie 01
Właściciel: Templi01
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 0 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 11-02-2018
Data utworzenia: 11-02-2018
Data opublikowania: 11-02-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 17-09-2023
54x znaleziona
7x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
209 odwiedzających
40 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Od wieków góry fascynowały ludzi. Ta najwyższe w okolicy były przedmiotem szczególnego zainteresowania. Większość obrzędów religijnych, dla podkreślenia ich doniosłości, odbywała się na szczytach najwyższej góry w pobliżu. Ustawiano na nich symbole religijne, z czasem budowano kaplice. Chrześcijanie przejęli ten zwyczaj od religii pogańskich.

W pobliżu Chyloni znajduje się Święta Góra. W pobliżu jej szczytu jest "kościół pod chmurką". Są kapliczki, są ławki. Całość utrzymana w wielkim porządku i czystości. Warto to obejrzeć.

 

Skrzynka

Jest schowana trochę z boku, aby nie zakłócać spokoju modlących się. 

 

Hasło do logu

Składa się z dwóch części. Pierwsza to litery, które należy znaleźć w bocznej kapliczce. W jej wnętrzu znajduje się napis. Litery z odpowiednich pól tego napisu (czytane od lewej, bez spacji,drukowanymi literami) utworzą pierwszy człon hasła. Drugi człon znajduje się na krzyżu, tego na zdjęciu. Na fotografii dolna część jest świadomie zniekształcona. Jest tam napis, który stanowi drugą część hasła.

 

10 2 13 28 18 31 + napis z krzyża

 

W tym miejscu była kiedyś skrzynka. Zawierała ciekawe informacje o Świętej Górze. Warto je powtórzyć:

Był we wsi taki punkt. Miejscowi uważali go za niezwykłe, czcili je jeszcze całe wieki temu... Mawiali, że na Świętej Górze działy się cuda za sprawą magicznej studni, która niegdyś się tam znajdowała. Pewnego razu jednak, zły gospodarz użył tej wody, żeby uzdrowić swojego osła, przez co utraciła ona swoją moc. Po zaprowadzeniu  wiary chrześcijańskiej na te ziemie, na wzgórzu tym, stanęła również kaplica, a w niej figura Świętego biskupa Mikołaja. Z początku kaplica była drewniana, a w wieku osiemnastym zastąpiono ją murowaną. Jednakże w środku następnego stulecia, zawaliła się kaplica z powodu wielkiej wichury! Odnaleziono jedynie wśród murów krzyże wotywne i figurę świętego, którą przeniesiono w centralną część Chyloni, nieopodal kościoła, pod którego wezwaniem ten sam patron był. A kościół zbudowany wraz z tym, jak ludzie zaczęli zasiedlać tereny. I karczma, i młyn był, to i kościół powstać musiał! Trzy lata czekali mieszkańcy, ale powstał on, z murowanym prezbiterium, choć ściany miał drewniane. Ale nikt już nie pamięta dokładnie kiedy powstał. Jest jednym z najstarszych, choć nie aż tak, jak ten oksywski, którego filii rolę pełnił do XX wieku. Z przerwą, bo przez dwieście lat był on protestanckim zborem, za sprawą gdańskich mieszczan, pod panowaniem których chylońskie ziemie były wówczas. Mieszkańcy wsi w latach późniejszych postanowili na Świętej Górze wznieść nowe kapliczki, by móc znowu sprawować kult w tym, ponoć bardzo energetycznym, miejscu. Idąc tutaj ścieżką zaczynającą się vis a vis Szkoły Podstawowej nr 10, można zauważyć poprzybijane do drzew krzyże oznaczone cyframi rzymskimi od 1 do 13, spełniające rolę 14 stacji drogi krzyżowej. Prowadzą one do dwóch rządków ławeczek i dwóch murowanych kaplic.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Blisko
Spojler
Wpisy do logu: znaleziona 54x nieznaleziona 7x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria