Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Święta Góra - OP8QH9
Niedzielny Leśny Spacer Chylonia-Pustki Cisowskie 01
Owner: Templi01
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 0 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 11-02-2018
Date created: 11-02-2018
Date published: 11-02-2018
Last modification: 10-05-2019
51x Found
4x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
165 visitors
39 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Od wieków góry fascynowały ludzi. Ta najwyższe w okolicy były przedmiotem szczególnego zainteresowania. Większość obrzędów religijnych, dla podkreślenia ich doniosłości, odbywała się na szczytach najwyższej góry w pobliżu. Ustawiano na nich symbole religijne, z czasem budowano kaplice. Chrześcijanie przejęli ten zwyczaj od religii pogańskich.

W pobliżu Chyloni znajduje się Święta Góra. W pobliżu jej szczytu jest "kościół pod chmurką". Są kapliczki, są ławki. Całość utrzymana w wielkim porządku i czystości. Warto to obejrzeć.

 

Skrzynka

Jest schowana trochę z boku, aby nie zakłócać spokoju modlących się. 

 

Hasło do logu

Składa się z dwóch części. Pierwsza to litery, które należy znaleźć w bocznej kapliczce. W jej wnętrzu znajduje się napis. Litery z odpowiednich pól tego napisu (czytane od lewej, bez spacji,drukowanymi literami) utworzą pierwszy człon hasła. Drugi człon znajduje się na krzyżu, tego na zdjęciu. Na fotografii dolna część jest świadomie zniekształcona. Jest tam napis, który stanowi drugą część hasła.

 

10 2 13 28 18 31 + napis z krzyża

 

W tym miejscu była kiedyś skrzynka. Zawierała ciekawe informacje o Świętej Górze. Warto je powtórzyć:

Był we wsi taki punkt. Miejscowi uważali go za niezwykłe, czcili je jeszcze całe wieki temu... Mawiali, że na Świętej Górze działy się cuda za sprawą magicznej studni, która niegdyś się tam znajdowała. Pewnego razu jednak, zły gospodarz użył tej wody, żeby uzdrowić swojego osła, przez co utraciła ona swoją moc. Po zaprowadzeniu  wiary chrześcijańskiej na te ziemie, na wzgórzu tym, stanęła również kaplica, a w niej figura Świętego biskupa Mikołaja. Z początku kaplica była drewniana, a w wieku osiemnastym zastąpiono ją murowaną. Jednakże w środku następnego stulecia, zawaliła się kaplica z powodu wielkiej wichury! Odnaleziono jedynie wśród murów krzyże wotywne i figurę świętego, którą przeniesiono w centralną część Chyloni, nieopodal kościoła, pod którego wezwaniem ten sam patron był. A kościół zbudowany wraz z tym, jak ludzie zaczęli zasiedlać tereny. I karczma, i młyn był, to i kościół powstać musiał! Trzy lata czekali mieszkańcy, ale powstał on, z murowanym prezbiterium, choć ściany miał drewniane. Ale nikt już nie pamięta dokładnie kiedy powstał. Jest jednym z najstarszych, choć nie aż tak, jak ten oksywski, którego filii rolę pełnił do XX wieku. Z przerwą, bo przez dwieście lat był on protestanckim zborem, za sprawą gdańskich mieszczan, pod panowaniem których chylońskie ziemie były wówczas. Mieszkańcy wsi w latach późniejszych postanowili na Świętej Górze wznieść nowe kapliczki, by móc znowu sprawować kult w tym, ponoć bardzo energetycznym, miejscu. Idąc tutaj ścieżką zaczynającą się vis a vis Szkoły Podstawowej nr 10, można zauważyć poprzybijane do drzew krzyże oznaczone cyframi rzymskimi od 1 do 13, spełniające rolę 14 stacji drogi krzyżowej. Prowadzą one do dwóch rządków ławeczek i dwóch murowanych kaplic.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Blisko
Spojler
Log entries: Found 51x Not found 4x Note 2x Picture 2x All entries Gallery