Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Operacja Łódzka - Gałkowska Górka - OP024C
Właściciel: darkmoory
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 226 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:40 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 04-04-2007
Data utworzenia: 04-04-2007
Data opublikowania: 04-04-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 02-05-2018
70x znaleziona
4x nieznaleziona
9 komentarze
watchers 6 obserwatorów
65 odwiedzających
52 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bas, pieczon, zyr
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL
 

Operacja Łódzka – to projekt geocachingowy uknuty w pocie czoła przez łódzkie ekipy Darkmoora i Dzika.

Buszując po okolicach naszego miasta nader często spotykamy mało dziś znane pamiątki Bitwy Łódzkiej - największej operacji manewrowej I Wojny Światowej.

 
Trochę faktów

    Listopad 1914 roku był dla dawnego regionu łódzkiego okresem bardzo dramatycznym. Rosjanom szło o dużą stawkę - na całej lnii frontu przygotowywali ofensywę w kierunku Berlina. W rejonie Łodzi skoncentrowali poważne siły 2 i 5 armii, zaś linia kolejowa w stronę Warszawy stanowiła główną magistralę zaopatrzeniową tego zgrupowania. Wysokość stawki znali także Niemcy. W połowie miesiąca mocarze wzięli się za łby. Całość nazwano "operacją łódzką". Operacja, charakteryzująca się wyjątkową zaciekłością walk i wyjątkową nieudolnością sztabów, kosztowała obie strony tysiące ofiar. 25 listopada rano 3 gwardyjska dywizja piechoty pruskiej uderzyła na rozstawioną w lesie 6 dywizję syberyjską. Niemcy ruszyli ze wsi Zielona Góra i sąsiedniego Borowa, aby przez Gałkówek przebić się do Brzezin i tym sposobem przerwać okrążenie. Piechota rosyjska broniła się do nocy, czekając na wsparcie. Nie nadeszło. Po zaciętej bitwie gen. Litzmann odzyskał Brzeziny, a rosyjski gen. Hennings porzucił armię na skutek szoku, długo potem leczonego. Rosjanie pozbierani przez gen. Zielińskiego, ruszyli jeszcze do kontrataku i tym ściągnęli na siebie ostateczną klęskę. 6 dywizja syberyjska straciła ponad połowę swoich żołnierzy. Ze zdolnych do walki udało się później sformować zaledwie jeden pułk. Niemcy również ponieśli poważne straty. Efektem dalszych błędów rosyjskiego sztabu było zajęcie 6 grudnia Łodzi przez wojska niemieckie.

Rozbrojone memento

    Cmentarz gałkowski pomieścił niewielu, a bitwa brzezińska to też tylko fragment całej operacji. Okoliczne lasy kryją więc inne miejsca pochówku ofiar tamtych bitew, jak choćby w pobliskiej Pustółce czy Zielonej Górze. Zaniedbanych, zniszczonych, zapomnianych. Dlaczego? Przecież w, Polsce wie każdy, że cmentarz, to cmentarz. Niemcy w 1915 i 1917 roku chowali zabitych wrogów, przestrzegając konwencji międzynarodowych. Takie inskrypcje, jak ta w gałkowskim lesie, nie były tylko rycerskim gestem. Dyktowała je też obawa przed złamaniem powszechnie obowiązujących zasad. W okresie II Rzeczpospolitej środki finansowe na utrzymanie żołnierskich cmentarzy były regularnie asygnowane ze skarbu państwa, a bezpośrednią opiekę przejęły organizacje społeczne. Przedwojenna gmina Gałkówek też wywiązała się z tych obowiązków. O rosyjskie mogiły z I wojny zadbali też niemieccy okupanci podczas H wojny. [...] Potem przez ponad pięćdziesiąt lat lasy wokół Gałkówka zarastały żołnierskie cmentarze.
 
Fragment publikacji autorstwa Piotra  Wernera pochodzi ze strony: http://www.cypisvip.webd.pl/galkowek/ 
 
    Obecnie cmentarz jest po pobieżnej renowacji, odnowiono słupki ogrodzeniowe, naprawiono bramę, oczyszczono kamienie pamiątkowe, nadal jednak nagrobki porastają krzaki i trudno je wypatrzyć wśród leśnego podszycia.
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 


    Pierwszy etap skrzynki to pudełko po filmie płytko zagrzebane w ziemi. Rękawiczki mogą się przydać. Uszanuj pamięć pochowanych tam żołnierzy, nie szukaj na terenie cmentarza, gdy będzie trzeba skorzystaj z podpowiedzi.

    Do odnalezienia drugiego etapu przyda się saperka.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.