Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Operacja Łódzka - Gałkowska Górka - OP024C
Owner: darkmoory
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 226 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Multicache
Size: Small
Status: Archived
Time required: 0:40 h    Distance to travel: 1.00 km
Date hidden: 04-04-2007
Date created: 04-04-2007
Date published: 04-04-2007
Last modification: 02-05-2018
70x Found
4x Not found
9 notes
watchers 6 watchers
65 visitors
52 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: Bas, pieczon, zyr
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Description PL
 

Operacja Łódzka – to projekt geocachingowy uknuty w pocie czoła przez łódzkie ekipy Darkmoora i Dzika.

Buszując po okolicach naszego miasta nader często spotykamy mało dziś znane pamiątki Bitwy Łódzkiej - największej operacji manewrowej I Wojny Światowej.

 
Trochę faktów

    Listopad 1914 roku był dla dawnego regionu łódzkiego okresem bardzo dramatycznym. Rosjanom szło o dużą stawkę - na całej lnii frontu przygotowywali ofensywę w kierunku Berlina. W rejonie Łodzi skoncentrowali poważne siły 2 i 5 armii, zaś linia kolejowa w stronę Warszawy stanowiła główną magistralę zaopatrzeniową tego zgrupowania. Wysokość stawki znali także Niemcy. W połowie miesiąca mocarze wzięli się za łby. Całość nazwano "operacją łódzką". Operacja, charakteryzująca się wyjątkową zaciekłością walk i wyjątkową nieudolnością sztabów, kosztowała obie strony tysiące ofiar. 25 listopada rano 3 gwardyjska dywizja piechoty pruskiej uderzyła na rozstawioną w lesie 6 dywizję syberyjską. Niemcy ruszyli ze wsi Zielona Góra i sąsiedniego Borowa, aby przez Gałkówek przebić się do Brzezin i tym sposobem przerwać okrążenie. Piechota rosyjska broniła się do nocy, czekając na wsparcie. Nie nadeszło. Po zaciętej bitwie gen. Litzmann odzyskał Brzeziny, a rosyjski gen. Hennings porzucił armię na skutek szoku, długo potem leczonego. Rosjanie pozbierani przez gen. Zielińskiego, ruszyli jeszcze do kontrataku i tym ściągnęli na siebie ostateczną klęskę. 6 dywizja syberyjska straciła ponad połowę swoich żołnierzy. Ze zdolnych do walki udało się później sformować zaledwie jeden pułk. Niemcy również ponieśli poważne straty. Efektem dalszych błędów rosyjskiego sztabu było zajęcie 6 grudnia Łodzi przez wojska niemieckie.

Rozbrojone memento

    Cmentarz gałkowski pomieścił niewielu, a bitwa brzezińska to też tylko fragment całej operacji. Okoliczne lasy kryją więc inne miejsca pochówku ofiar tamtych bitew, jak choćby w pobliskiej Pustółce czy Zielonej Górze. Zaniedbanych, zniszczonych, zapomnianych. Dlaczego? Przecież w, Polsce wie każdy, że cmentarz, to cmentarz. Niemcy w 1915 i 1917 roku chowali zabitych wrogów, przestrzegając konwencji międzynarodowych. Takie inskrypcje, jak ta w gałkowskim lesie, nie były tylko rycerskim gestem. Dyktowała je też obawa przed złamaniem powszechnie obowiązujących zasad. W okresie II Rzeczpospolitej środki finansowe na utrzymanie żołnierskich cmentarzy były regularnie asygnowane ze skarbu państwa, a bezpośrednią opiekę przejęły organizacje społeczne. Przedwojenna gmina Gałkówek też wywiązała się z tych obowiązków. O rosyjskie mogiły z I wojny zadbali też niemieccy okupanci podczas H wojny. [...] Potem przez ponad pięćdziesiąt lat lasy wokół Gałkówka zarastały żołnierskie cmentarze.
 
Fragment publikacji autorstwa Piotra  Wernera pochodzi ze strony: http://www.cypisvip.webd.pl/galkowek/ 
 
    Obecnie cmentarz jest po pobieżnej renowacji, odnowiono słupki ogrodzeniowe, naprawiono bramę, oczyszczono kamienie pamiątkowe, nadal jednak nagrobki porastają krzaki i trudno je wypatrzyć wśród leśnego podszycia.
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 


    Pierwszy etap skrzynki to pudełko po filmie płytko zagrzebane w ziemi. Rękawiczki mogą się przydać. Uszanuj pamięć pochowanych tam żołnierzy, nie szukaj na terenie cmentarza, gdy będzie trzeba skorzystaj z podpowiedzi.

    Do odnalezienia drugiego etapu przyda się saperka.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints