Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Perunowe kwiecie - OP8MLE
Właściciel: rredan
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 53 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-06-2017
Data utworzenia: 15-06-2017
Data opublikowania: 15-06-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 27-06-2017
25x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
117 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
14 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abukkawon, Bar i Lepsza Połówka, bodziu79, ladybird78, luksta, MaciekBDG, malyluk, Max-Ka, miha, night_time, Pawel brasia, rimmer27, RoDaJJ, ronja
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Potrzebna latarka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL



N a najkrótszą noc roku przypada słowiańskie święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Kupalnocce, bo o niej mowa, towarzyszą obrzędy takie jak wróżby, wianki i ognie sobótkowe, a także poszukiwanie rozwijającego się właśnie w tę noc kwiatu paproci, zwanego również perunowym. Odnalezienie go wróży pomyślny los, obdarza bogactwem, siłą i mądrością. Niestety, gorejący kwiat rośnie w najciemniejszych, trudno dostępnych i otoczonych mokradłami borach, strzegą go ponadto niebezpieczne straszydła i upiory.

Tego roku Noc Kupały zbiega się z jubileuszem 50 WIO na piwo. Z pewnością nie jest to dziełem przypadku. Tym bardziej, skoro wiadomo, że Wuchta Wiary odprawiająca po lasach tajemne rytuały, w których główną rolę odgrywają ukryte w ostępach skarby, zyskała sobie przychylność samego Świętowita pokonawszy niezliczone zastępy upiorów i demonów. Prawdopodobne jest zatem, że słowiańskie bogi ułatwią tym razem keszerom odnalezienie magicznego kwiatu...

***

W Wielkopolsce w kontekście nocy świętojańskiej po raz kolejny dają o sobie wyraźnie znać odrębności regionalne. Już pod koniec XIX wieku pisano „nie ma śladu sobótek w Wielkopolsce”. Wg. O. Kolberga około 1800 roku ustał zwyczaj wynoszenia poza wieś smolnic, gdzie rozkładano je i rozniecano z nich  ogniska. Przez ogniska przeskakiwali parobcy i dziewczęta, a która weń wpadła, tę obwoływano ciotą.

Dłużej przetrwały wierzenia w magiczną moc ziół zebranych w najkrótszą noc. Zbierano czarcie żebro (ostrożeń), laseczki Pana Jezusa (zawciąg), odczynę i czyściec (bukwica). Z olszowych i lipowych gałęzi wyplatano wieńce, którymi przystrajano zagrody, domy i inne miejsca. Wierzono, że mają moc odpędzania sił czartowskich. Ostatnie wieńce z hyćki na oborach widziano około roku 1910.

Do późniejszych  czasów zachowało się jedynie przekonanie, że dopiero po Świętym Janie bezpiecznie jest zażywać kąpieli w rzekach i jeziorach. Starano się jednak powszechnie to przeświadczenie racjonalizować, choćby czynnikami atmosferycznymi i osiągnięciem przez otwarte wody odpowiedniej temperatury.

Ostatnim echem starych obrzędów jest również do niedawna powszechne w całej Wielkopolsce nazywanie czerwonych owoców pewnego krzewu świętojankami.

***

S krzynka tradycyjna. Na kordach po zmierzchu szukaj gorejącego kwiatu. Bogi pomogą, jednak złośliwe upiory, mimo, że już pokonane,  ostatkiem swych złowrogich sił mogą próbować Cię zmylić. Powodzenia!

 

Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria