Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Sztolnia "Helene" - OP8M30
Złoto dla zuchwałych II
Właściciel: [ocenzurowano_1]
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 402 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 08-05-2017
Data utworzenia: 08-05-2017
Data opublikowania: 08-05-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 01-06-2018
11x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 5 obserwatorów
147 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Złoto dla zuchwałych   II

.
Sztolnia "Helene"
 

Sztolnia Helene to najdłuższa sztolnia dziedziczna Pola Wschodniego. Jej wlot znajduje się nad Bobrem, poniżej linii kolejowej. Przechodzi przez wzgórze łącząc niemal wszystkie wyrobiska i stare kopalnie, które są po drodze, aż do rejonu kopalni w Przybkowicach, z którą - jak jak wskazują niektóre źródła - ma połączenie. Jest prawdopodobnie najdłuższą sztolnią Miedzianki, a jej sumaryczna długość będzie liczona w kilometrach.
http://www.sztolnie-forum.pl/download/file.php?id=687&sid=3e49a5aa3fb82fa31beae067b2999e70
Sztolnia została wydrążona po 1747 roku, zaczynając na początek od szybu (dziś niezidentyfikowanego), z którego dopiero później zaczęto drążyć chodniki sztolni. W 1769 roku sztolnia Helene miała już długość 240 metrów, jednak nie zaprzestano jej przedłużania i do 1772 roku wybito dalsze 85 metrów chodnika. W 1776 roku roboty wstrzymano. W tym samym roku koncesję na prace w sztolni Helene uzyskuje Preller. Zakłada on nowe gwarectwo, które przejmuje stare wyrobiska w okolicach Ciechanowic i wznawia w nich prace - między innymi w istniejącym już wcześniej szybie Fröhlicher Anblick, przemianowanym na Mond, oraz szybie Adler, zwanym od tamtej pory Goldene Sonne. Gwarectwo Prellera zdecydowało się ponadto na wydrążenie nowego szybu - Friederike Julianne. Preller jednak decyduje się porzucić rejon Ciechanowic i skupia się na wyrobiskach, znajdujących się na Polu Zachodnim. Koncesję, dotyczącą wyrobisk Pola Wschodniego sprzedaje niejakiemu Hahnowi, który decyduje się dalej prowadzić prace górnicze.

W latach 1781 - 1806 funkcjonuje gwarectwo Friederike Julianne, kierowane de facto przez Redena, nadstarosty górniczego, dyrektora Wyższego Urzędu Górniczego i głównego udziałowca gwarectwa. Pod jego rządami sztolnię Helene zaczęto przedłużać w kierunku Przybkowic, by połączyć ją z istniejącymi tam kopalniami. Ponadto wydrążono szyby Ferdinans Andenken i Neuer Friedrich. Po 1806 roku, czyli po okresie wojen napoleońskich, górnictwo upada, niewielkie prace prowadzone są jeszcze w szybie Fröhlicher Anblick. W latach 1818 - 1847 funkcjonuje gwarectwo Neue Adler, które prowadzi prace w wyrobiskach szybu Neu Adler, połączonego ze sztolnią Helene. W 1849 roku po raz kolejny zatrzymano roboty górnicze w Miedziance i Ciechanowicach, wygląda na to, że nie na długo, bowiem stare roczniki statystyczne podają, że jeszcze w roku 1852 funkcjonowała kopalnia Neu Adler. Eksploatacja prowadząca przez to przedsiębiorstwo miała charakter symboliczny - wydobyto 55 cetnarów rudy i szlichy (co jest odpowiednikiem około trzech ton). W roku następnym, w związku z rozwojem prac, otrzymano już 2852 cetnary rudy (około 147 ton).

źrodło:

http://www.sztolnie-forum.pl

autor:

Slaworow

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy