Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 115 m n.p.m.
Województwo:
Polska > mazowieckie
Typ skrzynki:
Quiz
Wielkość:
Mała
Status:
Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-09-2016
Data utworzenia: 14-09-2016
Data opublikowania: 23-09-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 10-07-2019
19x znaleziona
0x nieznaleziona
6 komentarze
6 obserwatorów
220 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako:
znakomita
16 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez:
AldonaH, bamba, Błękitna Team, Dombie, gura, hobbbysta, iwonia1999, izeq, keram58, konstancik, Maciek_B, mototramp, Serengeti, tracker440, veg1, wallson
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Plac Jana Pawła II, Plac Wolności, Adolf Hitler Platz, Plac Władysława Sołtana. Tyle nazw, jedno miejsce...Nie będę mnożyć dat i faktów, nie będę opowiadała o historycznych momentach miasta, które własnie tu miały swój początek i bieg - od ponad 150 lat jest to centralny punkt miasta, niewiele wydarzeń z życia Żyrardowa więc go ominęło. Ciekawie opisaną historię tego miejsca znajdziecie TU. Historię początków placu pokazałam Wam też w pierwszym ( zarchiwizowanym) keszu. Dziś opowiem więc coś nowego: krótką historię niektórych znajdujących się tu budynków:
Północ
Na najdłuższym boku placu długości 1,46 stai staropolskiej znajdują się:
- Najstarszy budynek na Placu (a również jeden z pierwszych budynków w mieście). Powstał on w 1864 roku. Początkowo był domem mieszkalnym, później na jego piętrze mieściła się prywatna żeńska szkoła Amelii Berent, zaś po II wojnie światowej stanowił siedzibę Powiatowego Archiwum Państwowego. Współcześnie mieści się tu Wydział Promocji i Kultury Urzędu Miasta.
Jak go odnaleźć? To najniższy na placu, niepozorny budynek zasłonięty cisami.
- "Ludowiec" czyli Centrum Kultury. Zbudowany w 1912 roku pełni funkcję ośrodka kultury do dziś. Dawna sala teatralna jest dziś jedynym w mieście kinem.
Południe
Na południowej osi o długości 246 kroków wojskowych powstały kolejno:
- Ochronka (1875) była to przechowalnia dla dzieci, których matki na całe dnie szły do fabryki. Taką funkcję budynek spełnia do dziś (przedszkole nr. 9)
- Babiniec - powstał w 1885 roku. Był to trzypiętrowy dom mieszkalny, przeznaczony dla personelu ochronki. Nazwa budynku wywodzi się od tego, że mieszkał w nim zespół około 35 nauczycielek i wychowawczyń zatrudnionych w ochronce.
Wschód
Najkrótszy bok placu o długości 0,55 angielskiego furlonga zabudowany jest największym obiektem.
- Kościół Matki Boskiej Pocieszenia wybudowany został w 1903 roku. Projekt w stylu rodzimej odmiany modnego wówczas neogotyku (w tzw. stylu nadwiślańskim) wykonał wybitny architekt warszawski Józef Pius Dziekoński
- Wnętrze kościoła powstawało sukcesywnie przez wiele lat od wybudowania kościoła. Wynikało to głównie ze względów ekonomicznych. Prezbiterium wykonał Wincenty Bogaczyk, organy wykonała słynna wówczas Fabryka Organów Braci Rieger. Większość witraży wykonała pracownia Józefa Mehoffera. Mało kto jednak wie, iż te najbliższe ołtarza (to nasza rodzima "Matka Boska z Dzieciątkiem we lnie" oraz "Serce Chrystusowe") nie są jego autorstwa. To dzieło a Feliksa Koneckiego.
Wystrój kościoła został ostatecznie zakończony w 1936 roku.
Zachód
Zachodnią stronę Placu Wolności od początku stanowiła ulica Wiskitska (dziś ul.1 Maja) . Jej bieg wspólny z placem ma długość 5,53 anglosaskich łańcuchów.
Tu dwa rogi placu wypełniają:
- Powstały w 1899 trzypiętrowy budynek mieszkalno-usługowy. Założony na planie litery „L” ze ściętym narożnikiem, z bogato zdobioną ceglaną elewacją Od 1906 roku aż do początku XXI wieku w tym budynku znajdował się urząd pocztowy.
- Powstały w 1910 r. trzypiętrowy budynek mieszkalny podobnie jak jego brat po drugiej stronie placu zbudowany został na planie litery „L” ze ściętym narożnikiem. Od 1916 r. (data ustanowienia w Żyrardowie miejskich władz samorządowych) budynek ten pełni funkcję siedziby władz miasta.
Kesz znajduje się na Placu Jana Pawła II, Oczywiście zachęcam do rozwiązania zagadki w zaciszu domowym (co masz z nią zrobić? zrobić? Na początek poszukaj powyżej tekstu na zielono i zrób to!) , ale też do poszukiwań kesza słynną metodą "na Wallsona" (polegającej na skutecznym przetrząśnięciu "podejrzanego" terytorium w celu odnalezienia kesza bez współrzędnych) Żeby stworzyć jakiekolwiek szanse na takie znalezienie zostawiam podpowiedź kodowaną. Nie będzie łatwo, ale kto wie? W końcu nasz plac już dawno nie przypomina gęstego lasu...
Skrzynka w całości widoczna, dostępna bez wspinaczki itp.Szukajcie jej na prostokątnym deptaku wydzielonym przez cztery ulice.
Uwaga: nawet jeśli odkryjecie kesza w dzień, podejmujcie go raczej nocą. Inaczej spalenie gwarantowane.
Ach i jeszcze jedna podpowiedź/zawiłosć/sprostowanie : na swój sposób rozwiązanie quizu jest minimalnie dokładniejsze niż to potrzebne do opensprawdzacza .
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki:
prób: 37 razy,
trafień: 12 razy.
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.