Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Partyzanci trzech puszcz - OP8GS0
przybyli tu z Puszczy Nalibockiej i Kampinoskiej
Właściciel: keram58
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 215 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 28-08-2016
Data utworzenia: 16-06-2016
Data opublikowania: 28-08-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 24-02-2021
28x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
143 odwiedzających
24 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: dzejbi, gagu, hobbbysta
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

29 września 1944 r.  „Grupa Kampinos” AK stoczyła pod Jaktorowem całodzienny bój w wyniku którego została rozbita i praktycznie przestała istnieć. Straty jakie poniosła są trudne do oszacowania. Prawdopodobnie zginęło około 250 żołnierzy a co najmniej drugie tyle zostało rannych. Prawdopodobnie około 200 dostało się do niewoli.

Po zakończeniu bitwy żołnierze  „Grupy Kampinos” AK znaleźli się w rozproszeniu. Do puszczy przebiło się ich około 200. Duża część po przebraniu się w cywilne ubrania zaszyła się w okolicznych wioskach. Drogi innych były różne.

Największa grupa partyzantów znalazła się zgodnie z rozkazem porucznika Adolfa Pilcha pseudonim „Dolina” w Puszczy Mariańskiej. Schronienie znalazło tu około 200 żołnierzy w tym duża część kawalerii. Oddział miał się przemieszczać na południe, na bardziej bezpieczny teren, żołnierze byli bowiem u kresu wytrzymałości. Rannych i chorych przekazywano miejscowym placówkom AK. 

Liczący 21 żołnierzy oddział, któremu nie udało się wyjść z okrążenia, ukrył się w gęsto porośniętymi kępami olchy rozlewisku. Dopiero po dwóch dniach, kiedy wycofano niemieckie posterunki, oddział zaczął przedzierać się w kierunku Gór Świętokrzyskich. W połowie października grupa dołączyła do oddziału Antoniego Hedy pseudonim  „Szary”. Nie ona jedna zresztą. Łącznie w oddziale „Szarego” znalazło schronienie 66 partyzantów z rozbitej Grupy Kampinos” , w tym 43 ze Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego. Całość pod dowództwem ppor. „Lecha” (nazwisko nieznane). Sam „Szary” meldował, że grupa liczyła 96 osób i błędnie podawał, że pochodziła z Wileńszczyzny. 

Nieduży, około dziesięcioosobowy oddział pod dowództwem podchorążego Stefana Sudnika pseudonim „Sowa” dotarł aż na Podhale, gdzie dołączył do oddziału Józefa Kurasia pseudonim „Ognień”, w ramach którego walczył z Niemcami do końca wojny.

Po zebraniu rozproszonych żołnierzy porucznik  „Dolina” ruszył na południe. Przyjęto nazwę Samodzielny Oddział Partyzancki tocząc po drodze szereg potyczek z wrogiem.

24 października 1944 r. Samodzielny Oddział Partyzancki wszedł w skład 25 Pułku Piechoty AK, którym dowodził major Rudolf Majewski pseudonim „Leśniak” . W składzie pułku walczą aż do jego rozbicia pod Wincentowem 8 listopada 1944 r. Po bitwie pod Wincentowem pułk zostaje rozformowany , dowódca większość żołnierzy demobilizuje a z pozostałych, którzy chcieli walczyć lub nie mieli gdzie iść tworzy niewielkie oddziały, które miały walczyć samodzielnie.

Pozostawieni sami, porucznik „Dolina” i chorąży „Nieczaj” tworzą samodzielny oddział o nazwie „Kampinos”. Ciężej chorych partyzantów pozostawiają na melinach lub odsyłają do rodzin lub znajomych, zmniejszając oddział ze 100 osób w końcowym okresie walk do około 20 partyzantów. Pozostali partyzanci z tego oddziału walczą do 18 stycznia 1945 roku. Jednak po otrzymaniu rozkazu z KG AK oddział kapitana „Doliny” i podporucznika. „Nieczaja” (awanse demobilizacyjne dla obu dowódców) zostaje zwolniony z przysięgi i zdemobilizowany. Dzielą oni losy setek im podobnych jedni emigrują inni trafiają do więzień komunistycznych , skazani na długoletnie więzienie lub karę śmierci, jeszcze inni walczą w partyzantce antykomunistycznej.

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki a jedynie parking przed Opactwem Cystersów w Wąchocku.

Aby odnaleźć skrzynkę musisz uda się na dziedziniec opactwa i zapoznać się z tablicami pamiątkowymi tam umieszczonymi co pozwoli na rozwiązanie zadania.

Odszukaj tablicę poświęconą obrońcom Westerplatte a liczba liter w ostatnim wyrazie w drugim wersie od góry to Twoja literka A.

Pod tą tablicą znajduje się inna a jaka przekonaj się sam, liczba liter w pierwszym słowie trzeciego wersu od góry to Twoja literka B.

Odszukaj tablicę poświęcona majorowi Bolesławowi Kontrymowi, po jej lewej stronie znajduje się inna tablica poświęcona pewnemu porucznikowi a liczba liter w ostatnim słowie szóstego wersu od góry to Twoja literka C.

Literka D to przedostatnia cyfra w ostatnim wierszu na tablicy umieszczonej po prawej stronie tablicy poświęconej B. Kontrymowi.

Odszukaj tablicę poświęconą Grupie Kampinos a czwarta cyfra licząć od prawej w ostatnim wierszu to Twoja literka E.

Po prawej stronie tablicy Antoniego Wiktorowskiego znajduje się tablica poświęcona pewnemu podporucznikowi a liczba liter w ostatni słowie pierwszego wersu od dołu to Twoja literka F.

N 51o 04.(F-E)(D-3)[(A-C)*3]

E 021o 00.A[(B*C)+(2*E)]

Na okładce dzienniczka może się znajdować literko cyferka, która umożliwi podjęcie skrzynki finałowej dla tego cyklu.

Kolejne skrzynki tego cyklu będą się ukazywać do września 2016 r.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak, więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Flag Counter

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 19 razy, trafień: 11 razy.
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt końcowy --- skrzynka finałowa,
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
Zaświadczenia wydawane przez "Dolinę" po rozwiązaniu 25 pułku w listopadzie 1944