Zapraszam Was do znalezienia środka mojego miasta, ale najpierw kilka słów wstępu TUTAJ.
Skrzynka nie znajduje się pod współrzędnymi. Wskazują one na zwyczajowy środek miasta - główny rynek. Aby znaleźć skrzynkę będziecie musieli znaleźć współrzędne środka Konstantynowa Łódzkiego i udać się na miejsce zgodnie z poniższym opisem.
Drugie najbardziej intuicyjne pojęcie środka obszaru to punkt wyznaczony przez przecięcie ortodrom łączących przeciwległe ekstrema obszaru. Koncepcja jest banalnie prosta:
Łączymy północne ekstremum obszaru z południowym przy pomocy ortodromy - linii na powierzchni kuli, która jest najkrótszą drogą łączącą dwa punkty na kuli;
Łączymy ortodromą wschodnie ekstremum obszaru z zachodnim;
Na przecięciu tych linii znajduje się środek obszaru.
Skąd wziąć współrzędne ekstremów Konstantynowa? Mam nadzieje, że znaleźliście już skrzynki im poświęcone, jeśli nie to zajrzyjcie szybko do opisów OP88PE, OP88PF, OP88PD i OP88PC.
W przypadku małego obszaru, jakim jest Konstantynów Łódzki, możemy założyć, że Ziemia jest płaska - błąd obliczeń jaki otrzymamy względem wykorzystania lepszego modelu jakim jest globus będzie wynosił kilkadziesiąt centymetrów. Na płaskiej mapie ta koncepcja przedstawia się tak:
Są dwa sposoby na znalezienie środka w ten sposób. Graficznie w mapach Google lub Geoportalu lub wykonując obliczenia arytmetycznie. Proponuję to pierwsze rozwiązanie bo jest szybsze i przyjemniejsze. Arytmetycznie możecie obliczenia zrobić nawet na kartce, choć będzie dużo bardziej kłopotliwe.
Zacznijmy od sposobu graficznego:
używając usług Google:
Zaloguj się do konta Google (najlepiej swojego);
Uruchom Mapy Google;
Kliknij w lewą część pola wyszukiwania a następnie kliknij w łącze “Twoje miejsca”, wybierz zakładkę “MAPY”;
Kliknij na “utwórz mapę” w celu utworzenia nowej mapy, na której będziesz pracować;
Znajdź miejsca ekstremów i przypnij w nich pinezki (użyj narzędzia wyszukiwania i informacji z opisu skrzynek dotyczących ekstremów aby znaleźć DOKŁADNE miejsce każdego ekstremum);
Użyj narzędzia “rysuj linię” → “dodaj linię lub kształt” aby narysować proste łączące przeciwległe ekstrema;
Na przecięciu tych linii leży interesujące Was miejsce.
używając Geoportalu:
Przejdź do portalu Geoportal2 przez to łącze (od razu wyświetli się Konstantynów Łódzki);
W prawym górnym rogu kliknij na ikonę największego oka aby włączyć widok “pełny”;
W lewym górnym rogu znajduje się menu, z którego “wybierz pomiary” → “mierz odległość”, użyj tego narzędzia aby połączyć przeciwległe ekstrema;
Na przecięciu tych linii leży interesujące nas miejsce.
Jeśli nie wiesz gdzie dokładnie znajdują się ekstrema to użyj dolnego paska z informacjami o lokalizacji aby je znaleźć. Dokładne współrzędne znajdują się w opisach skrzynek dotyczących ekstremów. Są tam też współrzędne w systemie 1992.
Sposób arytmetyczny:
Należy obliczyć parametry “a” i “b” równania prostej przechodzącej przez ekstrema północne i południowe. W tym celu trzeba by rozwiązać układ dwóch równań:
dla systemy 1992:
yPłn = a * xPłn + b
yPłd = a * xPłd + b
albo, jeśli używasz systemu WGS84:
SzerPłn = a * DłPłn + b
SzerPłd = a * DłPłd + b
Oczywiście parametry a i b będą miały inne wartości dla różnych systemów współrzędnych.
W ten sam sposób należy znaleźć parametry (nazwijmy je “c” i “d”) dla prostej przechodzącej przez ekstrema zachodnie i wschodnie:
dla systemu 1992:
yZach = c * xZach + d
yWsch = c * xWsch + d
albo, jeśli używasz systemu WGS84:
SzerZach = c * DłZach + d
SzerWsch = c * DłWsch + d
Oczywiście parametry c i d będą miały inne wartości dla różnych systemów współrzędnych.
Teraz obliczamy punkt przecięcia tych linii rozwiązując kolejny układ równań:
dla systemu 1992:
yŚr = a * xŚr + b
yŚr = c * xŚr + d
albo, jeśli używasz systemu WGS84:
SzerŚr = a * DłŚr + b
SzerŚr = c * DłŚr + d
voilà, wpisujemy do swojej nawigacji i idziemy na poszukiwania :)
W jaki sposób byście nie szukali punktu tego środka traficie na środek… polaPonieważ trudno ukryć skrzynkę w środku pola to ukryłem ją niemal dokładnie na zachód od wyznaczonego punktu. To już trzecia lokalizacja kesza. Teraz skrzynka jest jest magnetykiem przyczepionym do metalowego słupka mniej więcej na wysokości metra. Zdjęcie spoilerowe wykonano ze środka Konstantynowa a strzałeczka pokazuje miejsce ukrycia kesza.
p.s.: Ten sposób wyznaczania środka ma poważne wady. Przede wszystkim w pewnych sytuacjach nie da się go w ogóle wyznaczyć - spróbujcie to zrobić dla stanu Kolorado lub Wyoming. Nie da się go również wyznaczyć kiedy obszar zawiera w sobie biegun. Kolejnym problemem będzie wyznaczenie takiego środka kiedy obszar ma dwa ekstrema w jednym miejscu - spróbujcie to zrobić dla powiatu bieszczadzkiego lub dla wyspy Ikaria. W tym pierwszym przypadku okaże się również, że środek może znajdować się poza terytorium obszaru. Mimo tych wad ten rodzaj środka też ma swoich zwolenników. W ten sposób został wyznaczony środek Europy na przylądku Kolka oraz wirtualne współrzędne kesza “[ŁK] Nefryt+” jako środek województwa łódzkiego.