Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Lgiń - pałac - OP8CC9
Lgiń - pałac
Właściciel: Pozieduwac
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 63 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-10-2015
Data utworzenia: 27-09-2015
Data opublikowania: 06-10-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 05-12-2016
4x znaleziona
2x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
11 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: malyjakub
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Lgiński pałac został zbudowany w 2 poł. XIX w. dla rodu Kęszyckich herbu Nałęcz. W latach sześćdziesiątych XIX w. był w rekach Nymphii Kęszyckiej z Modlimowskich, następnie (pod koniec XIX w.) przechodzi na własność rodziny Chłapowskich, od których w roku 1934 pałac kupiła rodzina Baltzer. Po roku 1945 pałac przejęty został przez fabrykę mebli Zefam, a następnie fabrykę nici Odra i w tym czasie przeznaczony w tym czasie na ośrodek wypoczynkowy dla pracowników. W budynku pałacu mieściło się też przedszkole oraz PGR. Obecnie właścicielem pałacu wraz z parkiem i gorzelnią jest osoba prywatna, zaś pałac jest nieużytkowany, czasem użyczany przez właściciela na cele kulturalne. Niestety jego historia od 45 roku tłumaczy w zupełności średnią kondycje, w jakiej znajduje się budynek.

 

Lgiń pałac

 

 

Pałac został zbudowany na planie wydłużonego prostokąta i jest to budynek jednokondygnacyjny, podpiwniczony, z niskim użytkowym poddaszem, przykryty dachem dwuspadowym. Dłuższe elewacje, frontowa i tylna dziesięcioosiowe podkreślone w części środkowej dwukondygnacyjnymi pseudo ryzalitami zwieńczonymi trójkątnymi naczółkami. W pozornym ryzalicie fasady, zwróconej w kierunku parku, w przyziemiu znajduje się wejście główne poprzedzone gankiem zamkniętym tarasem wspartym na czterech kwadratowych filarach i dwóch pilastrach. W elewacji tylnej wejście umieszczono po stronie prawej pseudo ryzalitu. W narożach elewacji bocznej (południowej) cylindryczne trójkondygnacyjne wieże. Otwory okienne obu dłuższych elewacji prostokątne, ujęte w profilowane opaski z nadprożem zdobionym motywem neorenesansowych wici roślinnych. Poddasze zostało doświetlone małymi prostokątnymi okienkami, które powtarzają rytm okien kondygnacji. Detal architektoniczny to również gzyms koronujący z fryzem, gzyms pomiędzy kondygnacją a poddaszem oraz opracowane w tynku boniowanie. We wnętrzach zachowała się część wyposażenia: stolarka okienna i drzwiowa, drewniane schody z oryginalnymi tralkami, okiennice drewniane, fragmenty posadzek. Piwnice sklepione łukowo.

-----------------

 

/// Edycja 22.07.2016

 

Kesz przestaje być częścią multi z uwagi na notorycznie ginący etap Lgiń - pałac. Od tego momentu całość jest mini serią z czterema keszami tradycyjnymi. Wszelkie cyferki znajdujące się w logbookach - proszę zignorować.

 

W jej skład wchodzą:

 

Lgiń - plaża ,

Lgiń - rzeźby ,

Lgiń - pałac.

Lgiń - hufiec.

 

 

Kesz: Nano - przy bramie na lewo wielkości ok 5 zł. Proszę o oszczędne wpisy - nick wystarczy. Zabierz coś do pisania i uwaga na czujne spojrzenie mieszkańców.

Auto lepiej zaparkować ze 100 metrów przed kordami i dojść.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dokładnie TU.