Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Lgiń - pałac - OP8CC9
Lgiń - pałac
Eigenaar: Pozieduwac
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 63 meter NAP
 Provincie: Polen > lubuskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 14-10-2015
Gemaakt op: 27-09-2015
Gepubliceerd op: 06-10-2015
Laatste verandering: 05-12-2016
4x Gevonden
2x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
8 x Bekeken
2 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: malyjakub
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Lgiński pałac został zbudowany w 2 poł. XIX w. dla rodu Kęszyckich herbu Nałęcz. W latach sześćdziesiątych XIX w. był w rekach Nymphii Kęszyckiej z Modlimowskich, następnie (pod koniec XIX w.) przechodzi na własność rodziny Chłapowskich, od których w roku 1934 pałac kupiła rodzina Baltzer. Po roku 1945 pałac przejęty został przez fabrykę mebli Zefam, a następnie fabrykę nici Odra i w tym czasie przeznaczony w tym czasie na ośrodek wypoczynkowy dla pracowników. W budynku pałacu mieściło się też przedszkole oraz PGR. Obecnie właścicielem pałacu wraz z parkiem i gorzelnią jest osoba prywatna, zaś pałac jest nieużytkowany, czasem użyczany przez właściciela na cele kulturalne. Niestety jego historia od 45 roku tłumaczy w zupełności średnią kondycje, w jakiej znajduje się budynek.

 

Lgiń pałac

 

 

Pałac został zbudowany na planie wydłużonego prostokąta i jest to budynek jednokondygnacyjny, podpiwniczony, z niskim użytkowym poddaszem, przykryty dachem dwuspadowym. Dłuższe elewacje, frontowa i tylna dziesięcioosiowe podkreślone w części środkowej dwukondygnacyjnymi pseudo ryzalitami zwieńczonymi trójkątnymi naczółkami. W pozornym ryzalicie fasady, zwróconej w kierunku parku, w przyziemiu znajduje się wejście główne poprzedzone gankiem zamkniętym tarasem wspartym na czterech kwadratowych filarach i dwóch pilastrach. W elewacji tylnej wejście umieszczono po stronie prawej pseudo ryzalitu. W narożach elewacji bocznej (południowej) cylindryczne trójkondygnacyjne wieże. Otwory okienne obu dłuższych elewacji prostokątne, ujęte w profilowane opaski z nadprożem zdobionym motywem neorenesansowych wici roślinnych. Poddasze zostało doświetlone małymi prostokątnymi okienkami, które powtarzają rytm okien kondygnacji. Detal architektoniczny to również gzyms koronujący z fryzem, gzyms pomiędzy kondygnacją a poddaszem oraz opracowane w tynku boniowanie. We wnętrzach zachowała się część wyposażenia: stolarka okienna i drzwiowa, drewniane schody z oryginalnymi tralkami, okiennice drewniane, fragmenty posadzek. Piwnice sklepione łukowo.

-----------------

 

/// Edycja 22.07.2016

 

Kesz przestaje być częścią multi z uwagi na notorycznie ginący etap Lgiń - pałac. Od tego momentu całość jest mini serią z czterema keszami tradycyjnymi. Wszelkie cyferki znajdujące się w logbookach - proszę zignorować.

 

W jej skład wchodzą:

 

Lgiń - plaża ,

Lgiń - rzeźby ,

Lgiń - pałac.

Lgiń - hufiec.

 

 

Kesz: Nano - przy bramie na lewo wielkości ok 5 zł. Proszę o oszczędne wpisy - nick wystarczy. Zabierz coś do pisania i uwaga na czujne spojrzenie mieszkańców.

Auto lepiej zaparkować ze 100 metrów przed kordami i dojść.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Dokładnie TU.