Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Lgiń - pałac - OP8CC9
Lgiń - pałac
Owner: Pozieduwac
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 63 m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 14-10-2015
Date created: 27-09-2015
Date published: 06-10-2015
Last modification: 05-12-2016
4x Found
2x Not found
3 notes
watchers 1 watchers
8 visitors
2 x rated
Rated as: n/a
1 x recommended
This cache is recommended by: malyjakub
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Lgiński pałac został zbudowany w 2 poł. XIX w. dla rodu Kęszyckich herbu Nałęcz. W latach sześćdziesiątych XIX w. był w rekach Nymphii Kęszyckiej z Modlimowskich, następnie (pod koniec XIX w.) przechodzi na własność rodziny Chłapowskich, od których w roku 1934 pałac kupiła rodzina Baltzer. Po roku 1945 pałac przejęty został przez fabrykę mebli Zefam, a następnie fabrykę nici Odra i w tym czasie przeznaczony w tym czasie na ośrodek wypoczynkowy dla pracowników. W budynku pałacu mieściło się też przedszkole oraz PGR. Obecnie właścicielem pałacu wraz z parkiem i gorzelnią jest osoba prywatna, zaś pałac jest nieużytkowany, czasem użyczany przez właściciela na cele kulturalne. Niestety jego historia od 45 roku tłumaczy w zupełności średnią kondycje, w jakiej znajduje się budynek.

 

Lgiń pałac

 

 

Pałac został zbudowany na planie wydłużonego prostokąta i jest to budynek jednokondygnacyjny, podpiwniczony, z niskim użytkowym poddaszem, przykryty dachem dwuspadowym. Dłuższe elewacje, frontowa i tylna dziesięcioosiowe podkreślone w części środkowej dwukondygnacyjnymi pseudo ryzalitami zwieńczonymi trójkątnymi naczółkami. W pozornym ryzalicie fasady, zwróconej w kierunku parku, w przyziemiu znajduje się wejście główne poprzedzone gankiem zamkniętym tarasem wspartym na czterech kwadratowych filarach i dwóch pilastrach. W elewacji tylnej wejście umieszczono po stronie prawej pseudo ryzalitu. W narożach elewacji bocznej (południowej) cylindryczne trójkondygnacyjne wieże. Otwory okienne obu dłuższych elewacji prostokątne, ujęte w profilowane opaski z nadprożem zdobionym motywem neorenesansowych wici roślinnych. Poddasze zostało doświetlone małymi prostokątnymi okienkami, które powtarzają rytm okien kondygnacji. Detal architektoniczny to również gzyms koronujący z fryzem, gzyms pomiędzy kondygnacją a poddaszem oraz opracowane w tynku boniowanie. We wnętrzach zachowała się część wyposażenia: stolarka okienna i drzwiowa, drewniane schody z oryginalnymi tralkami, okiennice drewniane, fragmenty posadzek. Piwnice sklepione łukowo.

-----------------

 

/// Edycja 22.07.2016

 

Kesz przestaje być częścią multi z uwagi na notorycznie ginący etap Lgiń - pałac. Od tego momentu całość jest mini serią z czterema keszami tradycyjnymi. Wszelkie cyferki znajdujące się w logbookach - proszę zignorować.

 

W jej skład wchodzą:

 

Lgiń - plaża ,

Lgiń - rzeźby ,

Lgiń - pałac.

Lgiń - hufiec.

 

 

Kesz: Nano - przy bramie na lewo wielkości ok 5 zł. Proszę o oszczędne wpisy - nick wystarczy. Zabierz coś do pisania i uwaga na czujne spojrzenie mieszkańców.

Auto lepiej zaparkować ze 100 metrów przed kordami i dojść.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Dokładnie TU.
Log entries: Found 4x Not found 2x Note 3x All entries Show deletions