
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.

Wysokość: 113 m n.p.m.

Województwo:
Polska > mazowieckie

Typ skrzynki:
Tradycyjna

Wielkość:
Mikro

Status:
Gotowa do szukania

Data ukrycia: 18-01-2015

Data utworzenia: 18-01-2015

Data opublikowania: 18-01-2015

Ostatnio zmodyfikowano: 18-01-2015

80x znaleziona

6x nieznaleziona

4 komentarze
6 obserwatorów

118 odwiedzających

63 x oceniona

Oceniona jako:
dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki

Wciśnięty gdzieś pomiędzy nowoczesne bloki, a zabytkowe domy robotnicze. Mimo, iż usytuowany dziś praktycznie w centrum miasta, z dnia na dzień staje się coraz mniej widoczny. Dobudowany od strony zachodniej postsocjalistyczny garaż oraz zwisające rzędami sznury z wysychającą bielizną. Od czasu, gdy nad większą częścią zawalił się dach, a ściana boczna pękła otwierając jego czeluści dla przypadkowych przechodniów, historia zaczęła zapisywać karty zupełnie przyziemnymi ale systematycznymi zdarzeniami, doprowadzającymi powoli do jego całkowitej destrukcji. Przyroda i żywioły wzięły sprawy w swoje ręce.
Mowa tu o areszcie carskim, który jest w Żyrardowie, a mało kto zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Niepozorny budynek z czerwonej cegły, który powoli chyli się ku upadkowi, to jedna z wielu pamiątek pozostałych po okresie, kiedy Żyrardów znajdował się w zaborze rosyjskim. Historia powstania aresztu carskiego sięga roku 1899, kiedy to został on wybudowany przy ulicy Długiej tuż za ostatnimi fabrycznymi domami, w niewielkiej odległości od siedziby wójta mieszczącej się przy ulicy Teklinowskiej, dziś Ludwika Waryńskiego.
Od samego początku miał on ściśle przypisaną rolę. Przetrzymywano w nim aresztantów. Głównie prowodyrów i uczestników nasilających się strajków robotników żyrardowskich zakładów oraz Rewolucji 1905. Zwykle krótkoterminowo, których następnie albo wypuszczano, albo przewożono do Warszawy m.in. Cytadeli. Cały areszt składał się z czterech maleńkich celi. Podłoga wybrukowana została kocimi łbami, a w każdym z pomieszczeń znajdowało się jedno niewielkie okienko zabezpieczone grubymi stalowymi prętami. A do tego solidne metalowe drzwi z judaszem.
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.