"Próba odpowiedzi na pytanie o najskuteczniejszą metodę walki o odzyskanie przez Polskę niepodległości, była przedmiotem nie tylko poważnych dysput historycznych, ale przede wszystkim kroniką konkretnych wydarzeń. Ich uczestnicy – przedstawiciele nigdy nie zgnębionego do końca narodu polskiego starali się znaleźć najwłaściwszy i najszybszy sposób na odzyskanie utraconej państwowości, będącej synonimem niezależności narodu, jego suwerenności, wielowiekowej ciągłości kulturowej.
Także Wielkopolanie objęci od samego początku bezwzględną i wielopłaszczyznową pruską polityką zaborczą szybko przestali być jej bezwolnym przedmiotem, stając się aktywnymi kreatorami własnych losów. Ich kilkudziesięcioletnie wysiłki polegające na organizowaniu działań obejmujących wszystkie niemal dziedziny życia społeczno-gospodarczego i kulturalnego, a określane wspólnym mianem pracy organicznej, stały się specyficzną wielkopolską drogą do niepodległości.
Jej zwieńczeniem było zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 roku.
Jego wyjątkowość i siła wypływała ze swoiście pojmowanego patriotyzmu. Wynikał on z oddania idei polskości poprzez zintegrowaną, zdyscyplinowaną, wspaniale zorganizowaną i konsekwentną walkę.
Sprawność organizacyjna, ofiarność i bitewny duch były podstawowymi elementami sukcesu..."
[Dr Zdzisław Kościański, Przewodniczący Komisji Historycznej ZG TPPW]
Aktualizacja 3 maja 2018.
Kesz: na kordach, bez logbooka, z hasłem, które jest częścią napisu na pojemniku. Dwie litery oddzielone znakiem "&". Znalezienie pojemnika jest niezbędne do otwarcia skrzynki (Nie)zapomniane zwycięstwo - OP4592 .