Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dawne cmentarze ewangelickie w Grzybowie (Gribow) - OP79D2
Dawne cmentarze ewangelickie (ówcześnie Gribow i Neu Werder)
Owner: Highlander
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 2 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Multicache
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 0:15 h    Distance to travel: 1.50 km
Date hidden: 25-12-2013
Date created: 05-01-2014
Date published: 05-01-2014
Last modification: 22-05-2018
45x Found
3x Not found
0 notes
watchers 4 watchers
67 visitors
36 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  Offset cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL


Dawne cmentarze ewangelickie na mapie z 1924 roku (ówcześnie Gribow i Neu Werder)

Miejsce

Na obecnym terenie Grzybowa znajdują się dwa dawne cmentarze ewangelickie. Byłe czynne do 1945 roku. Niestety zostały są kompletnie zapomniane, nie oznaczono ich żadnymi tablicami pamiątkowymi a nagrobki zostały rozebrane. Jedynie charakterystyczny starodrzew Jeden z nich był zlokalizowany w centrum Grzybowa (niem: Gribow), drugi na terenie ówczesnego Korzyścienka (niem: Neu Werder), które teraz zostało wchłonięte przez Grzybowo. Miejsca te są dobrze widoczne na historycznych mapach z XIX wieku.

Większy cmentarz (centrum Gribow) został założony w końcu XIX wieku w rogu obecnej ulicy Kołobrzeskiej i Cichej. Na jego terenie zachował się oryginalny starodrzew, szpalery i aleje. Miejsce to po uprzątnięciu nagrobków zamieniono w park. Rośnie tam m.in. 8 dębów szypułkowych o obwodzie 240–430 cm i wysokości 18–20 m, uznanych za pomniki przyrody. Park ten jest objęty strefą „K” ochrony konserwatorskiej jako miejsce historycznych pochówków.

Mniejszy cmentarz (dawne Neu Werder) zlokalizowany został na wysokości skrzyżowania obecnej ulicy Kołobrzeskiej, Wiejskiej i Bluszczowej. Na jego terenie również zachował się oryginalny zwarty starodrzew, ale miejsce to jako leżące dawniej na uboczu nie zostało oficjalnie zamienione w park ani uporządkowane. Wciąż widać wyraźne podwyższenie terenu cmentarza względem podmokłej okolicy, oraz zagłębienia w ziemi po zapadniętych grobach. Niestety również tutaj nie zachowały się żadne nagrobki, próżno też szukać informacji o historii tego miejsca.

Skrytka

Jest to offsetowy multicache. Aby uzyskać koordynaty kryjówki z pojemnikiem musisz pod współrzędnymi startowymi wskazującymi na większy cmentarz znaleźć odpowiedź na dwa proste pytania. Zalecam skorzystanie przynajmniej z roweru ponieważ finalna kryjówka jest oddalona o około 1.5 kilometra.

  • A - Stoisz pod wielkim dębem szypułkowym. Na ile dużych konarów rozwidla się jego pień (licz tylko pierwsze rozwidlenie z pnia) ?
  • B - Przejdź się parkową ścieżką idącą ukośnie z północnego wschodu na południowy zachód. Szukaj ceglanego murku widocznego z ziemi (możliwe że jest to przewrócony słup bramy wejściowej). Przybliżone współrzędne podaje waypoint STAGE2 (N 54 09.511, E 15 29.178). Policz widoczne cegły, wynik zaokrąglij do najbliższej dziesiątki (np. 18 cegieł => B=20)

Finałowy pojemnik znajduje się pod koordynatami przesuniętymi względem waypointa pokazującego wejście do mniejszego cmentarza:

  • N 54 09.(664 + B - A )
  • E 15 30.(627 + ( 3 * A) + ( 4 * B ) - 1 )

Prosze o informację jeśli w logbooku zostanie tylko 10 wolnych mniejsc, abym mógł zaplanować wizytę serwisową z wyprzedzeniem.


Flag Counter

Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Cmentarz przy Wiejskiej (Neu Werder)
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Mapa z 2014 roku
Kirchhof Gribow
Kirchhof Neu Werder