Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Św. Marcin (WLKP TEJ!) - OP688D
Reprezentacyjna ulica Poznania
Właściciel: rredan
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 127 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-05-2013
Data utworzenia: 24-05-2013
Data opublikowania: 24-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 23-08-2017
100x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
26 odwiedzających
91 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
20 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abukkawon, Algida, aneczka100+JB, aniolekdiabelka, Antosiu, baloniarz, bamba, buniaczek, d.ana88, Darasek, DeepBlue, Driver, harpus, kawior&jardo, Mario&Monia, Nati., Pawel brasia, piotrmichal, Serengeti, wolny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka jest częścią projektu WLKP TEJ!

Ponoć prawdziwych poznaniaków od osób przyjezdnych najłatwiej odróżnić po sposobie, w jaki wymawiają nazwę tej ulicy. Ci drudzy mówią o ulicy świętego Marcina, rodowite "pyry" zaś o świętym Marcinie.

Charakterystyczna forma odbiegająca od powszechnie przyjętych w Polsce pochodzi od osady istniejącej niegdyś przy kościele pod wezwaniem św. Marcina (Marcin - OP3A99). Data powstania kościoła nie jest znana, na pewno istniał już w XII, a być może nawet w XI wieku. Przy kościele, na niewielkim placu w 1859 powstał pierwszy na ziemiach polskich pomnik Adama Mickiewicza (Największy dekownik (WLKP TEJ!) - OP6881). Osada została włączona do Poznania przez władze pruskie w 1797 roku, a jej główna ulica otrzymała nazwę Sankt Martin Strasse.

Reprezentacyjnego charakteru zaczynała nabierać w czasie tworzenia Twierdzy Poznań (Twierdza Poznań (WLKP TEJ!) - OP65A1) gdyż wiodła do Bramy Berlińskiej (Brama Berlińska - OP59FC). Prawdziwy rozkwit (Najstarsze kino w Polsce-BR08 - OP137D) nadszedł po wojnie francusko-pruskiej dzięki kontrybucjom nadchodzącym z Francji. Z tego okresu pochodzi Dzielnica Cesarska (Dzielnica Cesarska - OP642C) z Zamkiem, Akademią Królewską, Bankiem Reiffansena, Ziemstwem Kredytowym, Dyrekcją Poczty i Domem Ewangelickim (Zamek Cesarski (WLKP TEJ!) - OP65A9, Zamek w Poznaniu - OP3285).
Na początku XX wieku bliskość dworca kolejowego sprawiła, że na św. Marcinie powstało kilka hoteli do dziś zdobiących ulicę (Na Św. Marcinie - (Nie)zapomniane zwycięstwo - OP4586). Kamienica pod numerem 69, wzniesiona w 1902 roku stanowi najwspanialszy przykład secesji w Poznaniu.
W czasie walk w 1945 roku wiele budynków zostało poważnie uszkodzonych (zniszczeniu ulego 50% budynków w Śródmieściu). Po II Wojnie powstały wieżowce Alfa wzorowane na warszawskiej Ścianie Wschodniej oraz Dom Partii.

Przy św. Marcinie znajduje się jeden z najważniejszych placów Poznania: pl. Mickiewicza (Spotkanie z Rektorem - OP429F) z pomnikiem wieszcza oraz Pomnikiem Czerwca '56 (Poznański Czerwiec 1956r. (WLKP TEJ!) - OP680A)). Do Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stał tu pomnik Bismarcka, którego głowę przetopiono na figurę Jana Baptysty Quadro umieszczoną na Starym Rynku (Giovanni Battista di Quadro (WLKP TEJ!) - OP683E).

Począwszy od 1993 roku, 11 listopada organizowane są "Imieniny ulicy" - festyn z korowodem nawiązującym do średniowiecznych obchodów tego święta. Korowód św. Marcina kończy swoją trasę pod Zamkiem, gdzie ma miejsce pokaz sztucznych ogni, koncerty i kiermasz z najważniejszym tego dnia towarem: rogalami świętomarcińskimi.

W wyniku przemian po 1990 roku ulica straciła swój charakter, stała się arterią pozwalającą szybko przemierzyć centrum. Zniknęły lokale gastronomiczne i sklepy, a pozostały siedziby banków i instytucji finansowych. Od kilku lat w mieście toczy się dyskusja jak przywrócić blask św. Marcinowi.

Kesz


Kesz dostępny rowerowo. Mikrus, na szczęście nie zakopiec. Nie trzeba kopać, kłuć, niczego łamać. Kordy trochę pływały, dokładność w okolicach 10 m.

W skrzynce znajdują się informacje potrzebne do znalezienia Darz Bór (WLKP TEJ!) - OP6857.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 100x nieznaleziona 0x komentarz 3x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia