Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Darz Bór (WLKP TEJ!) - OP6857
Pochodzenie zawołania
Właściciel: rredan
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 113 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 3:00 h    Długość trasy: 19.00 km
Data ukrycia: 21-05-2013
Data utworzenia: 21-05-2013
Data opublikowania: 21-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 19-03-2022
65x znaleziona
0x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 4 obserwatorów
55 odwiedzających
60 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
54 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abukkawon, agatczjenek, Antosiu, Asek19, ash83, baloniarz, Bar i Lepsza Połówka, Bartek111, bejgee, budget-lodz, crazy_baby, DeepBlue, DeepSea, Dezerter, Driver, dulus-y, etna&mars, gagu, Geogosia, GFS, harpus, Jed team, karwdo, klikon56, krótkofalówka, kuczol, Kudlaty_Jas, Liriela, Lori & Tomi, MaciekBDG, marass1111, Mario&Monia, martuś, mieszko, Nataszka, norbinorek, palinq, pan_ryba, Pawel brasia, Pipelki, Qbacki, r00t7, RoDaJJ, ronja, SlaMar, Stryker, Tisia, tuchlin, unkas, Whatever, Wrzos, yezior, Zabel, zaboja
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Offset cache  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka jest częścią projektu WLKP TEJ!

Archaicznie brzmiące pozdrowienie leśników i myśliwych ma niemal współczesny, bo dwudziestowieczny, w dodatku poznański rodowód. Autor zawołania pisał w latach trzydziestych ubiegłego wieku:

»Niejednokrotnie stwierdzałem z prawdziwym zdziwieniem, że do utworzonego przezemnie, przed 15 laty, naszego leśnego zawołania "Darz Bór", zaczyna przyrastać zgoła fantastyczna wersja o jego powstaniu, dawności i autorstwie. Świadczy o tem choćby publikowana w jednym z najpoczytniejszych dzienników, korepondencja, o przebiegu polowania reprezentacyjnego w jednem ze znanych latyfundjów, podająca, że gospodarz witał gości myśliwych staropolskiem, tradycyjnem (sic!) pozdrowieniem "Darz Bór".«

Pozdrowienie wymyślił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości inż. Stanisław Wyrwiński, inspektor lasów w dyrekcji lasów państwowych w Poznaniu. Zauważył wtedy, że leśnicy:

»przyzwyczajeni witać się i żegnać w swoich stosunkach służbowych i prywatnych zawołaniem zawodowem "Waldheil, Wefdmannsheil, Weldmannsdank", używali go i w służbie polskiej. (...) Kiedy jednak leśnicy Polacy nie wzdragali witać się niem z kolegami Niemcami a nawet między sobą, poczucie mojej godności narodowej doznało przykrego urazu. Postanowiłem umyśleć pozdrowienie "polskie, któreby w formie i treści odpowiadało celowi i było zgodne z duchem języka polskiego, a tem samem mogło się bez trudności upowszechnić wśród ogółu leśników i myśliwych.
W dniach 31 października i 1 listopada 1920 r. odbył się w Poznaniu walny zjazd leśników Wielkopolski i Pomorza celem utworzenia i przystąpienia do ogólnopolskiego Związku Leśników. Na zebraniu towarzyskiem, jakie się odbyło po zakończeniu zjazdu, rozdałem kilka odbitek napisanego przezemnie "Hasła". Znalazło ono wśród Kolegów żywe przyjęcie i aprobatę. Postanowiono zastąpić niem używane już tu i ówdzie pozdrowienie „Cześć leśnikom — cześć lasom".«

"Hasło" ukazało się drukiem na łamach Rynku Dzrewnego, nr 85 z 20 listopada 1920 roku. Autor proponował spiewać wiersz na melodię "Pierwszej Brygady".

"HASŁO" Leśników Polskich

Stajemy dziś razem zbratani,
Jak jeden mąż — jak jeden mur,
Obronie puszcz i kniej oddani,
Od morza fal do szczytów gór;

 

My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! — tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór —
Darz Bór! — Darz Bór!

Do pracy więc w zgodnej gromadzie,
Bo wielki trud — bo pilny czas,
Wspierajmy się w znoju i radzie, My Leśna Brać — o polski las;

 

My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! — tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór —
Darz Bór! — Darz Bór!

"Darz bór" wzbudza też ortograficzne kontrowersje. Bywa, że nawet uznani filologowie opowiadają się za pisownią "darzbór":

„...w ciągu wieków zawołanie myśliwych tak się zestaliło, że zaczęło być traktowane jak jeden wyraz.”

Zawołanie piszemy jednak zawsze rozdzielnie, tak jak "Bóg zapłać", bo to ta sama konstrukcja. Wyjaśnienie pisowni znaleźć można w  Wikipedii.

 


Związane z tematem, jedyne w kraju Muzeum Leśnictwa ma swoją siedzibę w wielkopolskim Gołuchowie (przy DK12, w połowie drogi z Pleszewa do Kalisza) i mieści się w kompleksie pałacowym Czartoryskich. Na terenie parku znaleźć można łatwo dostępną skrzynkę Zamek w Gołuchowie - MaCz005 - OP05A8 założoną jeszcze w 2007 roku. Jeste też kesz na WLKP TEJ! Więcej informacji znajdziecie na stronie skrzynki. W podpoznańskim  Uzarzewie zaś, położonym na Szlaku Piastowskim znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie. W tutejszym parku na znalezienia czeka PAŁAC W UZARZEWIE - OP3F1C. Na północy regionu, kilka kilometrów od centrum Piły godny polecenia jest nastrojowy Cmentarz Leśników (Cmentarz Leśników - OP32C7) położony nad rzeką Gwdą.

Kesz

Pojemnik o pojemności 1,2l. Ukryty intuicyjnie, do poszukiwań nie jest konieczna ale może być pomocna latarka. W keszu znajduje się opis miejsca i najbliższej okolicy. Okolica jest zamieszkała, wzbudza też zainteresowanie turystów. Punkt startowy bez pojemnika, warto spędzić tam dłuższą chwilę i porozglądać się bez rozpraszania jego poszukiwaniami. Pojemnik finałowy najbezpieczniej będzie podejmować zespołowo i wystawić czujkę na czas poszukiwań.

Kordy fałszywe. Multak to prosty offset. W moich pozostałych 11 skrzynkach wchodzących w skład projektu umieściłem informacje potrzebne do poznania kordów startowych i wskazówki co do dalszych poszukiwań.

1 Berbela (WLKP TEJ!)
2 Darz Bór (WLKP TEJ!)
3 Gościu (WLKP TEJ!)
4 Ignacy Prądzyński herbu Grzymała (WLKP TEJ!)
5 Kibol (WLKP TEJ!)
6 Największy dekownik (WLKP TEJ!)
7 Niejedno, dwa zwycięskie (WLKP TEJ!)
8 Świat się kończy (WLKP TEJ!)
9 Świętomarcińskie rogale (WLKP TEJ!)
10 Św. Marcin (WLKP TEJ!)
11 Wałcz (WLKP TEJ!)
12 Wentyl w Jarocinie (WLKP TEJ!)

Podane czas i dystans są orientacyjne dla poszukiwań wszystkich 12 skrzynek rowerowo, w optymalnej kolejności. Do miejsca ukrycia skrzynki możliwy jest dojazd samochodem osobowym drogą - prawdopodobnie - publiczną. Pojemnik ukryty jest ok. 50 metrów od tej drogi.

Strona projektu w GeoLogu: http://goo.gl/w6g9x

W skrzynce znajdują się informacje potrzebne do znalezienia kesza finałowego Polonia Maior - Wlkp. TEJ! Finał Finałów - OP6684.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 103 razy, trafień: 27 razy.
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt końcowy --- Startowy punkt końcowy. Początek offsetu, ustawiony jako finał dla OS.
2 Punkt fizyczny --- Pojemnik finałowy
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.