Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Darz Bór (WLKP TEJ!) - OP6857
Pochodzenie zawołania
Owner: rredan
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 113 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 3:00 h    Distance to travel: 19.00 km
Date hidden: 21-05-2013
Date created: 21-05-2013
Date published: 21-05-2013
Last modification: 19-03-2022
65x Found
0x Not found
4 notes
watchers 4 watchers
60 visitors
60 x rated
Rated as: Excellent
54 x recommended
This cache is recommended by: abukkawon, agatczjenek, Antosiu, Asek19, ash83, baloniarz, Bar i Lepsza Połówka, Bartek111, bejgee, budget-lodz, crazy_baby, DeepBlue, DeepSea, Dezerter, Driver, dulus-y, etna&mars, gagu, Geogosia, GFS, harpus, Jed team, karwdo, klikon56, krótkofalówka, kuczol, Kudlaty_Jas, Liriela, Lori & Tomi, MaciekBDG, marass1111, Mario&Monia, martuś, mieszko, Nataszka, norbinorek, palinq, pan_ryba, Pawel brasia, Pipelki, Qbacki, r00t7, RoDaJJ, ronja, SlaMar, Stryker, Tisia, tuchlin, unkas, Whatever, Wrzos, yezior, Zabel, zaboja
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Offset cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrzynka jest częścią projektu WLKP TEJ!

Archaicznie brzmiące pozdrowienie leśników i myśliwych ma niemal współczesny, bo dwudziestowieczny, w dodatku poznański rodowód. Autor zawołania pisał w latach trzydziestych ubiegłego wieku:

»Niejednokrotnie stwierdzałem z prawdziwym zdziwieniem, że do utworzonego przezemnie, przed 15 laty, naszego leśnego zawołania "Darz Bór", zaczyna przyrastać zgoła fantastyczna wersja o jego powstaniu, dawności i autorstwie. Świadczy o tem choćby publikowana w jednym z najpoczytniejszych dzienników, korepondencja, o przebiegu polowania reprezentacyjnego w jednem ze znanych latyfundjów, podająca, że gospodarz witał gości myśliwych staropolskiem, tradycyjnem (sic!) pozdrowieniem "Darz Bór".«

Pozdrowienie wymyślił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości inż. Stanisław Wyrwiński, inspektor lasów w dyrekcji lasów państwowych w Poznaniu. Zauważył wtedy, że leśnicy:

»przyzwyczajeni witać się i żegnać w swoich stosunkach służbowych i prywatnych zawołaniem zawodowem "Waldheil, Wefdmannsheil, Weldmannsdank", używali go i w służbie polskiej. (...) Kiedy jednak leśnicy Polacy nie wzdragali witać się niem z kolegami Niemcami a nawet między sobą, poczucie mojej godności narodowej doznało przykrego urazu. Postanowiłem umyśleć pozdrowienie "polskie, któreby w formie i treści odpowiadało celowi i było zgodne z duchem języka polskiego, a tem samem mogło się bez trudności upowszechnić wśród ogółu leśników i myśliwych.
W dniach 31 października i 1 listopada 1920 r. odbył się w Poznaniu walny zjazd leśników Wielkopolski i Pomorza celem utworzenia i przystąpienia do ogólnopolskiego Związku Leśników. Na zebraniu towarzyskiem, jakie się odbyło po zakończeniu zjazdu, rozdałem kilka odbitek napisanego przezemnie "Hasła". Znalazło ono wśród Kolegów żywe przyjęcie i aprobatę. Postanowiono zastąpić niem używane już tu i ówdzie pozdrowienie „Cześć leśnikom — cześć lasom".«

"Hasło" ukazało się drukiem na łamach Rynku Dzrewnego, nr 85 z 20 listopada 1920 roku. Autor proponował spiewać wiersz na melodię "Pierwszej Brygady".

"HASŁO" Leśników Polskich

Stajemy dziś razem zbratani,
Jak jeden mąż — jak jeden mur,
Obronie puszcz i kniej oddani,
Od morza fal do szczytów gór;

 

My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! — tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór —
Darz Bór! — Darz Bór!

Do pracy więc w zgodnej gromadzie,
Bo wielki trud — bo pilny czas,
Wspierajmy się w znoju i radzie, My Leśna Brać — o polski las;

 

My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! — tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór —
Darz Bór! — Darz Bór!

"Darz bór" wzbudza też ortograficzne kontrowersje. Bywa, że nawet uznani filologowie opowiadają się za pisownią "darzbór":

„...w ciągu wieków zawołanie myśliwych tak się zestaliło, że zaczęło być traktowane jak jeden wyraz.”

Zawołanie piszemy jednak zawsze rozdzielnie, tak jak "Bóg zapłać", bo to ta sama konstrukcja. Wyjaśnienie pisowni znaleźć można w  Wikipedii.

 


Związane z tematem, jedyne w kraju Muzeum Leśnictwa ma swoją siedzibę w wielkopolskim Gołuchowie (przy DK12, w połowie drogi z Pleszewa do Kalisza) i mieści się w kompleksie pałacowym Czartoryskich. Na terenie parku znaleźć można łatwo dostępną skrzynkę Zamek w Gołuchowie - MaCz005 - OP05A8 założoną jeszcze w 2007 roku. Jeste też kesz na WLKP TEJ! Więcej informacji znajdziecie na stronie skrzynki. W podpoznańskim  Uzarzewie zaś, położonym na Szlaku Piastowskim znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie. W tutejszym parku na znalezienia czeka PAŁAC W UZARZEWIE - OP3F1C. Na północy regionu, kilka kilometrów od centrum Piły godny polecenia jest nastrojowy Cmentarz Leśników (Cmentarz Leśników - OP32C7) położony nad rzeką Gwdą.

Kesz

Pojemnik o pojemności 1,2l. Ukryty intuicyjnie, do poszukiwań nie jest konieczna ale może być pomocna latarka. W keszu znajduje się opis miejsca i najbliższej okolicy. Okolica jest zamieszkała, wzbudza też zainteresowanie turystów. Punkt startowy bez pojemnika, warto spędzić tam dłuższą chwilę i porozglądać się bez rozpraszania jego poszukiwaniami. Pojemnik finałowy najbezpieczniej będzie podejmować zespołowo i wystawić czujkę na czas poszukiwań.

Kordy fałszywe. Multak to prosty offset. W moich pozostałych 11 skrzynkach wchodzących w skład projektu umieściłem informacje potrzebne do poznania kordów startowych i wskazówki co do dalszych poszukiwań.

1 Berbela (WLKP TEJ!)
2 Darz Bór (WLKP TEJ!)
3 Gościu (WLKP TEJ!)
4 Ignacy Prądzyński herbu Grzymała (WLKP TEJ!)
5 Kibol (WLKP TEJ!)
6 Największy dekownik (WLKP TEJ!)
7 Niejedno, dwa zwycięskie (WLKP TEJ!)
8 Świat się kończy (WLKP TEJ!)
9 Świętomarcińskie rogale (WLKP TEJ!)
10 Św. Marcin (WLKP TEJ!)
11 Wałcz (WLKP TEJ!)
12 Wentyl w Jarocinie (WLKP TEJ!)

Podane czas i dystans są orientacyjne dla poszukiwań wszystkich 12 skrzynek rowerowo, w optymalnej kolejności. Do miejsca ukrycia skrzynki możliwy jest dojazd samochodem osobowym drogą - prawdopodobnie - publiczną. Pojemnik ukryty jest ok. 50 metrów od tej drogi.

Strona projektu w GeoLogu: http://goo.gl/w6g9x

W skrzynce znajdują się informacje potrzebne do znalezienia kesza finałowego Polonia Maior - Wlkp. TEJ! Finał Finałów - OP6684.

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 104 times, Hits: 27 times.
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
1 Final location --- Startowy punkt końcowy. Początek offsetu, ustawiony jako finał dla OS.
2 Physical point --- Pojemnik finałowy
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 65x Not found 0x Note 4x All entries Show deletions