Dzisiejszy Wałcz to urocze 25-tysięczne miasto położone pośród lasów i jezior. Współczesny podział wojewódzki usankcjonował przynależność Ziemi Wałeckiej do Pomorza jednak nie zawsze tak było. We wczesnym średniowieczu tereny te, słabo zaludnione znajdowały się na pograniczu wpływów Pomorzan i Polan. Jednak już w latach 70-tych X wieku, po podbiciu przez Mieszka I znalazły się w granicach Wielkopolski. Począwszy od lat 30-tych XI wieku zaczęły przechodzić z rąk do rąk. Od 1047 do lat 60-tych znów znalazły się w granicach Polski i pozostały w nich aż do śmierci Przemysła II, kiedy to przypadły Brandenburgii. W tym czasie Wałcz otrzymał prawa miejskie, wg różnych relacji jeszcze z rąk Przemysła, wg innych już od margrabiów brandenburskich. W końcu w 1368 Kazimierz Wielki trwale przyłączył Wałcz do Polski, w której pozostał aż do rozbiorów. Po I Wojnie Światowej przyznany został Niemcom, by ponownie powrócić do Polski w 1945. W okresie I Rzeczypospolitej, Wałcz należał do woj. poznańskiego i od 1975 do 1998 do województwa pilskiego.
W okolicach Wałcza wytyczono liczne szlaki piesze, rowerowe oraz kajakowe. W samym mieście nie ma wielu zabytków. Istniejące pochodzą z XIX wieku, w tym willa, w której mieszkać miała Ewa Braun. W okolicach otoczonego z z trzech stron lasami miasta znajdują się umocnienia Wału Pomorskiego oraz "Magnetyczna Górka" - miejsce, w którym występuje niewyjaśniona jeszcze anomalia magnetyczna. W granicach miasta znajdują się dwa jeziora, a kolejnych sześć w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Nad jeziorem Raduń położony jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich.
Z miastem związanych jest nadzwyczaj wiele legend, dwadzieściakilka z nich wydano w około 100-stronnicowej książeczce, a część z nich przeczytać można na stronie http://g2.i365.pl/ziemiawalecka/strony/legendy/.
Kilka skrzynek w samym mieście, bliższej i dalszej okolicy.
Kesz
Mikrus, Pod samego kesza bez trudu można dojechać rowerem. Ukryty typowo leśnie. Nie trzeba kopać, kłuć, łamać.
W skrzynce znajdują się informacje potrzebne do znalezienia Darz Bór (WLKP TEJ!) - OP6857.