Dziesiejszy Stadion im. Edmunda Szyca (współzałożyciel Warty Poznań), wcześniej Stadion 22 lipca to kompletna ruina. Został wybudowany na PeWuKę w 1929 roku i od początku nie miał szczęścia. Wady konstrukcyjne sprawiły, że czynny był zaledwie kilka godzin, a gości z trubuny honorowej (w tym prezydenta Mościckiego) wyprowadzono w trosce o ich bezpieczeństwo. W 1937 roku stadion rozebrano. W następnym roku rozpoczęto planowaną na trzy lata odbudowę. W czasie wojny, w latach 1940-1943 był miejscem przetrzymywania i egzekucji Żydów. Niedaleko, przy ul. Królowej Jadwigi stoi poświęcony im pomnik. Prace nad odbudową rozpoczęto w 1946 roku, a w latach 50-56 dokonano przebudowy powiększając pojemność trybun do 60 tysięcy widzów.
W 1998 w niejasnych okolicznościach klub Warta Poznań sprzedał stadion prywatnemu inwestorowi. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu istnienie wyłącznie terenów zielonych i rekreacyjnych. Na maj 2012 planowano konsultacje społeczne z mieszkańcami Wildy na ten temat. Dziś okolica jest zdewastowana przez handlarzy z sąsiadującego ze stadionem targowiska.
31 maja 2012 Izabella Łukomska-Pyżalska, prezes sekcji piłkarskiej Warty Poznań poinformowała, że istnieją plany odbudowania stadionu (dla 10 tys. widzów) i że klub złożył ofertę kupna obecnej ruiny.
Pierwszy mecz na Dolnej Wildzie Lech rozegrał już w 1956 ale był to tylko epizod. Przez dłuższy czas Kolejorz korzystał z obiektu dopiero w latach 1972-1980.
Mecz z Zawiszą Bydgoszcz, już po wywalczonym awansie do I ligi obejrzało 60 tysięcy widzów. Jest to europejski rekord widowni na meczu II ligi.
26 lipca 1972 po powrocie Lecha do I ligii rozegrano tu mecz z Legią. Lech wygrał 1:0, a wydarzenie oglądała rekordowa liczba 45 tysięcy widzów. Później okazało się, że była to... zaledwie średnia frekwencja w tym sezonie. 18 marca '73 mecz z ŁKS-em przyciągnął 60-tysięczną widownię. Tyle samo przyszło na mecz z Odrą Opele. Nic nie wskazuje aby w najbliższym czasie ten rekord został pobity.
Tutaj Lech rozegrał swój pierwszy mecz w europejskich pucharach, z MSV Duisburg.
Na stadionie Kolejorz rozegrał 122 mecze w roli gospodarza, 1 w PP i 1 w PUEFA, 26 w II lidze oraz 94 w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Uwaga! Obiekt przeznaczony do rozbiórki. Skrzynka ukryta jest w miejscu zaśmieconym, między innymi wszechobecną stłuczką szklaną. Kręcą się tu ciągle różne ejbry, zyndry oraz zwykłe brenery i penerstwo wszelkiej maści, zwykle przynajmniej podchmielone. Czasem na płycie grywa młodzież, stadion ma ponadto swoich mieszkańców. Zarośla porastające trybuny i koronę dają spore możliwości do ukrycia się ale kesz dla odmiany jest schowany na widoku. Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności.
Kesz to trzylitrowy pojemnik ukryty w wschodniej części trybuny. Zawiera część wzoru na współrzędne finału.
Finał i pozostałe skrzynki cyklu "Niebisko-białe areny".
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000
:
Fortyfikacje w Poznaniu - PLH300005 |