Zbudowana pod koniec XIX wieku, parowa pralnia posiadająca przed 1914 r. komorę dezynfekcyjną powstała w zespole zabudowy kompleksu lazaretowego Cytadeli. Budynek otrzymał niezwykłą (jak na realia forteczne) reprezentacyjną formę wystroju elewacji, na który składał się bogaty, ceglany i cementowy detal. W chwili obecnej poszczególne elewacje pralni wyróżniają się zdecydowaną asymetrycznością kompozycji. Ponadto dwie główne elewacje tj. północna i południowa są niejednorodne stylistycznie. O ile pierwsza nosi (obecnie) silne cechy neogotyckie, o tyle południową można bardziej przypisać by wpływom neoklasycyzmu . Jednocześnie forma całego budynku pozbawiona jest cech stylu „ruskiego”. Swym bogatym, „cywilnym” wystrojem elewacji, pralnia niewątpliwie musiała zdecydowanie się wyróżniać na tle pozostałej zabudowy, zarówno zespołu lazaretowego, jak i całej zachodniej części Cytadeli.
Niewiele wiadomo o losach budynku pralni. Jego obecny układ kompozycji wystroju elewacji wskazuje, że budynek uległ znacznym przekształceniom, wynikającym zarówno ze zniszczeń wojennych, jak i- co można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa- „naturalnych” rozbudów, jakie mogły mieć miejsce zarówno jeszcze przed I wojną światową, jak i zaraz po jej zakończeniu. Wydaje się, że okres peerelowski budynku, ograniczył się w zasadzie do zmian w obrębie wnętrz lub też pojedynczych przepruć otworów drzwiowych.
Budynek dawnej pralni garnizonowej Cytadeli Twierdzy Modlin został zabudowany pod koniec XIX w. Zlokalizowany jest przy ulicy Szpitalnej 93. Pralnia położona jest w południowo-zachodniej części Cytadeli., przy historycznych ciągach komunikacyjnych, w sąsiedztwie muru obronnego i zabudowy osiedla od strony północno-wschodniej. Elewacja zachodnia jest 3- osiowa. Budynek jest wolnostojący, dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta z dwoma niewielkimi ryzalitami od północy i pojedynczym, dużym ryzalitem portyku wejścia głównego od południa; od zachodu dwu osiowa część parterowa o ujednoliconym, względem korpusu dwukondygnacyjnego detalu architektonicznym.
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000
:
Forty Modlinskie - PLH140020 |