Około 30 km na północny zachód od Warszawy u zbiegu Narwi i Wisły usytuowana jest Twierdza Modlin. Twierdza składa się z cytadeli położonej na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz z dwóch pierścieni fortów.
Twierdza Modlin stanowi wielokrotnie rozbudowywany zespół umocnień i zawiera w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Twierdza była czterokrotnie broniona: w 1813, 1831, 1915 i 1939 roku. Ponadto w 1920 w oparciu o nią toczyły się walki polsko-bolszewickie. Obsadzały ją wojska polskie (Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, następnie Rzeczypospolitej), francuskie, saskie, wirtemberskie, rosyjskie i niemieckie (II i III Rzeszy).
Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce.
To co potocznie zwykliśmy nazywać Twierdzą Modlin odnosi się jedynie do jej części centralnej tworzącej osiedle Modlin Twierdza Nowego Dworu Mazowieckiego.W skład fortecy wchodzą także forty wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia wzniesione w okresie od lat 80 - tych XIX wieku do wybuchu I wojny światowej oraz towarzyszące im dzieła z różnych okresów.
Na terenie fortecy znajduje się najdłuższy w Europie budynek – będący koszarami wojskowymi – liczący 2250 m długości. Zdarzało się, że w czasie pokoju mieszkało w nim do 20 tys. ludzi, a podczas oblężenia mógł on służyć jako schronienie (według różnych źródeł) nawet dla 60-100 tys. ludzi.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj:
Zapraszam wszystkich do podejmowania skrzynek w ramach tej geoŚcieżki. Ścieżka powstała w oparciu o już istniejące w terenie skrzynki różnych autorów.
Na starcie są to głównie skrzynki z obszaru cytadeli i kilka z innych obiektów fortyfikacyjnych ale mam nadzieję, że wkrótce pojawią się inne skrzynki, które zostaną dodane do tej ścieżki.
Niestety nie udało mi się uzyskać zgody właścicieli na dodanie do tego zbioru części skrzynek istniejących już w terenie.
Ponieważ część skrzynek jest dość ekstremalna i raczej niedostępna do rodzinnego keszowania poziom tzw wis został tak ustalony aby umożliwić wszystkim dostęp do tej ścieżki.