Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Bitwa pod Waliłami - OP41A3
Powstanie Styczniowe
Eigenaar: Psikiszek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 158 meter NAP
 Provincie: Polen > podlaskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 02-10-2011
Gemaakt op: 02-10-2011
Gepubliceerd op: 02-10-2011
Laatste verandering: 03-05-2017
9x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
48 x Bekeken
8 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
5 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Aki., Gacekk, hratli , MiszkaWu, wzorowy
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

W historii przyjęła się nazwa bitwa pod Waliłami. Chociaż Stanisław Zieliński w swych "Bitwach i potyczkach 1863 - 1864" pisze we wstępie, iż we wspomnieniach i relacjach podano nazwę "kilku innych wsi, jednego lasu, jednej wyspy, jednego ostępu, jednej puszczy, jednego pagórka - brak tylko rzeki."

A oto opis bitwy sporządzony przez wspomnianego St. Zielińskiego. Język niedzisiejszy bo książka została wydana w 1913r.

"Walile Gr. p. sokólski 22km. wsch. od Białegostoku.

dnia 24 kwietnia stanęła na punkcie zbornym w Kamionce 70 ochotników białostockich z oficerami tamtejszymi Ejtminowiczem, Julianem, baranowiczem, Romanem, Micewiczem i Brandtem; do nich przyłączył się w ostępie starzynki Edward Kiesnowski ze 130 powstańcami powiatu bielskiego. Podzielili się na sekcye, rozebrali broń i już 26 kwietnia weszli do wsi Sokołdy, gdzie ogłosili R. Narodowy. Tutaj nadciągnęło do nich 32 Sokólszczan z Huściłłą, stary Kobyliński z dorosłą młodzieża swojej rodziny, żywnością i bronią. We wsi Lipowym Moście objął dowództwo nad całym oddziałem Onufry Duchyński, naczelinik woj. grodz. i mianowany przez niego na szefa sztabu Walery Wróblewski, inspektor szkoły strzeleckiej w Sokółce. Adjutantem swoim mianował Duchyński Ignacego Aramowicza - Nazajutrz oddział powiększył się jeszcze o zastęp 48 Swisłoczan.

Nad ranem 29 kwietnia stanęli w ostępie Komotowszczyzny na wzgórzu Pierociosy pod wsia Waliłami w puszczy Sokólskiej. Tutaj oddział zmuszony był przyjąć pierwsza bitwę.

Przed frontem obozu powstańcy mieli ruczaj, a za nim wzgórza Piereciosy, z boków i w tyle błotne łąki, poza któremi ciągnęły się inne ostępy, ponadto z prawego boku płynęła rzeczka Stojka. W tył obozu gdzie było najsuchsze miejsce wysłano 1-szą kompanię Romana na musztrę. Na odgłos zbliżającego się nieprzyjaciela wysunięto przed obóz strzelców 3-ciek kompanii Kiersnowskiego i część 1-szej, pozostałychludzi Kiersnowskiego rozsypano na załamanem prawym skrzydle, a strzelców 2-giej, Barancewicza, na załamanem lewem; wozy ustawiono w środku, a kosynierzy z e wszystkich kompanii połączeni pod dowództwem Kobylińskiego, utworzyli rezerwę w tyle obozu. Około godz. 4 po południu moskale uderzyli na kąt załamania od lewego skrzydła; ogień strzelców wnet zmusił ich do cofnięcia się, lecz niebawem moskale jednocześnie objęli front i oba skrzydła. wreszcie prawe skrzydło ustapiło, lewe trzymało się dłużej ale i ono wnet musiało się cofnąć, popadłszy w krzyżowy ogień. Wozy i znajdująca się na nich żywność i odzież około 1800 rubli srebrem i pieczęć wojenna wojewódzka dostały się w ręce nieprzyjaciela - Polegli pod Waliłami między innymi oboźny Puchalski i Radziwinowicz Jan, Makarewicz i kleryk Malinowski, ranieni byli Radziwinowicz Izydor i Kobyliński Adolf. We walce, która trwała tylko godzinę, odznaczyli się szczególnie strzelec Jan Sobolewski, Przedstawiony R. Narodowemu na stopień podporucznika, kapitan Walery Wróblewski i Wincenty Huściłło."

 

Skrzynki szukajcie na kordach. Tymczasowo jest to reaktywacja kolegi wzorowego i w jego logu znajdziecie dokładne informacje.

Tymczasem w czasie odwiedzin "rancza" podjechałem zobaczyć jak wygląda miejsce starej skrzynki. Tylko dlatego że wiedziałem gdzie jest dokładnie ukryta, a także zachowało się jedyne drzewo ze starym szlakiem udało się wygrzebać oryginalny pojemnik. Łatwo nie było bo musiałem łazić po zwalonych drzewach i po bobrzej tamie. Może z czasem coś pomyślę nad małym zadaniem, a tymczasem warto korzystać z ułatwionego zadania i udać się po kesza prosto na kordy.

Beschermde natuurgebieden
Deze cache bevind zich waarschijnlijk in een beschermd natuurgebied:  
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej
Afbeeldingen
mogiła powstańcza
przejdź na drugi brzeg
miejsce ukrycia
Logs: Gevonden 9x Niet gevonden 0x Opmerking 2x Afbeelding 3x Alle logs Galerij