Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Borecki rynek - OP3E48
znak wskaże Ci drogę
Właściciel: jamniki
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 120 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 27-08-2011
Data utworzenia: 27-08-2011
Data opublikowania: 27-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 03-04-2018
34x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
15 odwiedzających
32 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Borek Wielkopolski - miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Borek Wielkopolski.

Dzisiejsze miasteczko Borek Wlkp. na początku było wsią. Początkowo znany jako Zdzierz, od 1392 roku prawa miejskie, od 1435 r. pn. Borek; ośrodek sukiennictwa, później płóciennictwa. W wieku XI - XII istniało osadnicze skupisko średniej wielkości w okolicach Jeżewa i Frasunku. Od XII wieku notujemy pierwsze osady wzmiankowane w źródłach pisanych. Nie ma dowodów na to, czy istniała na tych terenach w XII wieku oddzielna kasztelania. Najprawdopodobniej obszary tutejszego rejonu wchodziły do kasztelani w pobliskim Śremie. Znaczącym dla rozwoju sieci targowej był przełom wieku XII - XIII. W roku 1653 na prośbę dziedzica boreckiego, Piotra Przyjemskiego, król Jan Kazimierz ustanowił jarmark w Borku. 16 kwietnia 1833 roku właścicielem Borku wraz z dominium był Karol Graeve ostatni prywatny właściciel miasta Borek. Miasto, mimo niezbyt dogodnego położenia, rozwijało się w szybkim tempie. Ludność cieszyła się zupełną swobodą i korzystała w całej pełni z przysługujących jej praw. W większości trudniła się rzemiosłem, handlem, a mniej rolnictwem. W dniu 8 września 1939 roku do Borku wkroczyli Niemcy. Po wyzwoleniu miasta przez I Front Ukraiński od razu przystąpiono do tworzenia władzy miejscowej i budowania życia społeczno - gospodarczego. Przez lata wojny mieszkańcy Borku byli gnębieni przez nieprzyjaciela, na co dowodem jest utworzony przez Niemców w Bruczkowie ośrodek germanizacyjny.

Na środku rynku stoi ratusz - tutaj mieści się Urząd Miejski. Warto obejrzeć go choć z zewnątrz (został odremontowany w 2010 roku). Niedaleko rynku stoi kościół filialny pw. Św. Stanisława Biskupa. Stamtąd blisko też do bardzo ładnego placu zabaw (należy iść ulicą Sportową w stronę boisk).

Kesz (mikro-magnetyk) został ukryty gdzieś na rynku, ale nie przy samym ratuszu (współrzędne nie zaprowadzą Cię do miejsca ukrycia). Spoilery i podpowiedź powinny wystarczyć. Weź koniecznie coś do pisania. Kesza trzeba wymacać, bo go nie widać (tylko zwisający sznureczek od logbooka może być widoczny).

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Ratusz na rynku
Figura
Tu gdzieś został ukryty kesz
To widzi kesz