Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Walcząca Polska - OP3E05
Czyli szlakiem Konfederatów i innych wojowników o Ojczyznę
Właściciel: Arch
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 506 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 24-08-2011
Data utworzenia: 24-08-2011
Data opublikowania: 24-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 07-11-2012
3x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
5 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: delete NIEAKTYWNY, worms_team
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 Naprawdę dziwię się, że w takim miejscu jak to nie ma jeszcze żadnych skrzynek. Postanowiłem więc oznaczyć to miejsce, tak powstał krótki, ale przyjemny multicache. Skrzynka mieści się na terenie lasu Groby. Nazwa ma dość tragiczne, ale i chwalebne pochodzenie. Otóż w roku 1771 rozegrała się na terenach Palczy, Lanckorony i Harbutowic bitwa pomiędzy Konfederatami Barskimi a wojskami rosyjskimi, w bitwie poległo około 300 Konfederatów oddając życie za nasz Kraj. Po starciu okoliczne tereny zarósł las, a od mogił na jego terenie wzięła się nazwa: Groby.

 W czasie okupacji okoliczne tereny też nie pozostały obojętne wobec potrzeb narodu. W sierpniu roku 1943 wybudowano tutaj bunkier w którym chroniła się okoliczna ludność walcząca z wrogiem w latach 1939-1945. Został on zniszczony, a w jego najbliższym sąsiedztwie postawiono pomnik ku upamiętnieniu "ciężkich lat okupacji i walki z faszyzmem" (dołączone zdjęcie nr. 3).

 Na terenie lasu znajduje się Kaplica Św. Michała (dołączone zdjęcie nr. 2), przy której spoczywają owi Konfederaci, do tej pory widać kilka odnowionych już krzyży nad miejscem ich spoczynku. Do 2008 roku miejsce to zdobił jedynie obraz z wizerunkiem Św. Michała i owe krzyże, w tymże właśnie roku wybudowano kaplicę z prawdziwego zdarzenia z przepiękną rzeźbą, 3 maja otwarciu kaplicy towarzyszyła Msza Święta i robiące wrażenie śpiewy pieśni patriotycznych (sam byłem świadkiem wszystkiego). W owym miejscu dawniej stał także pierwszy parafialny kościółek dla Harbutowic i Palczy, którego historia sięga daleko, bo aż XIV w.

 Jeśli chodzi o samą skrzynkę to jest to multicache składający się z jednego magnetyka i finału. Całą przygodę proponuję rozpocząć od załączonego waypoint'u jest to wejście do lasu, do tego miejsca można sie dostać od strony Sułkowic (przez pola), lub od strony Palczy. Jeśli byłyby problemy to piszcie śmiało, postaram sie pomóc. Szukamy tabliczki (znajduje się w najbliższym otoczeniu waypoint'a) wskazującej drogę do kaplicy (załączone zdjęcie nr. 1) idziemy cały czas prosto, aż napotykamy po lewej opisaną już wcześniej kaplicę (główne współrzędne, tj. N 49° 49,395 E 19° 45,874), mikro magnetyka szukamy bezpośrednio za nią, nisko... i sucho. Dalej postępujemy zgodnie ze wskazówkami wewnątrz.

 Moja pierwsza samodzielna skrzynka, postarałem się okropnie:PProszę o nie śmiecenie na terenie lasu i jeśli to możliwe o zbieranie śmieci pozostawionych przez innych. Życzę dobraj zabawy :)

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt fizyczny --- Wejście do lasu, od tego miejsca proponuję zacząć szukać skrzynki, (tu jest tabliczka->zdjęcie nr 1)
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1. Znak wejścia do lasu
2. Kaplica Św. Michała
3. Pomnik upamiętniający bunkier