Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Walcząca Polska - OP3E05
Czyli szlakiem Konfederatów i innych wojowników o Ojczyznę
Owner: Arch
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 506 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 24-08-2011
Date created: 24-08-2011
Date published: 24-08-2011
Last modification: 07-11-2012
3x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
3 visitors
3 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: delete NIEAKTYWNY, worms_team
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 Naprawdę dziwię się, że w takim miejscu jak to nie ma jeszcze żadnych skrzynek. Postanowiłem więc oznaczyć to miejsce, tak powstał krótki, ale przyjemny multicache. Skrzynka mieści się na terenie lasu Groby. Nazwa ma dość tragiczne, ale i chwalebne pochodzenie. Otóż w roku 1771 rozegrała się na terenach Palczy, Lanckorony i Harbutowic bitwa pomiędzy Konfederatami Barskimi a wojskami rosyjskimi, w bitwie poległo około 300 Konfederatów oddając życie za nasz Kraj. Po starciu okoliczne tereny zarósł las, a od mogił na jego terenie wzięła się nazwa: Groby.

 W czasie okupacji okoliczne tereny też nie pozostały obojętne wobec potrzeb narodu. W sierpniu roku 1943 wybudowano tutaj bunkier w którym chroniła się okoliczna ludność walcząca z wrogiem w latach 1939-1945. Został on zniszczony, a w jego najbliższym sąsiedztwie postawiono pomnik ku upamiętnieniu "ciężkich lat okupacji i walki z faszyzmem" (dołączone zdjęcie nr. 3).

 Na terenie lasu znajduje się Kaplica Św. Michała (dołączone zdjęcie nr. 2), przy której spoczywają owi Konfederaci, do tej pory widać kilka odnowionych już krzyży nad miejscem ich spoczynku. Do 2008 roku miejsce to zdobił jedynie obraz z wizerunkiem Św. Michała i owe krzyże, w tymże właśnie roku wybudowano kaplicę z prawdziwego zdarzenia z przepiękną rzeźbą, 3 maja otwarciu kaplicy towarzyszyła Msza Święta i robiące wrażenie śpiewy pieśni patriotycznych (sam byłem świadkiem wszystkiego). W owym miejscu dawniej stał także pierwszy parafialny kościółek dla Harbutowic i Palczy, którego historia sięga daleko, bo aż XIV w.

 Jeśli chodzi o samą skrzynkę to jest to multicache składający się z jednego magnetyka i finału. Całą przygodę proponuję rozpocząć od załączonego waypoint'u jest to wejście do lasu, do tego miejsca można sie dostać od strony Sułkowic (przez pola), lub od strony Palczy. Jeśli byłyby problemy to piszcie śmiało, postaram sie pomóc. Szukamy tabliczki (znajduje się w najbliższym otoczeniu waypoint'a) wskazującej drogę do kaplicy (załączone zdjęcie nr. 1) idziemy cały czas prosto, aż napotykamy po lewej opisaną już wcześniej kaplicę (główne współrzędne, tj. N 49° 49,395 E 19° 45,874), mikro magnetyka szukamy bezpośrednio za nią, nisko... i sucho. Dalej postępujemy zgodnie ze wskazówkami wewnątrz.

 Moja pierwsza samodzielna skrzynka, postarałem się okropnie:PProszę o nie śmiecenie na terenie lasu i jeśli to możliwe o zbieranie śmieci pozostawionych przez innych. Życzę dobraj zabawy :)

Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
1 Physical point --- Wejście do lasu, od tego miejsca proponuję zacząć szukać skrzynki, (tu jest tabliczka->zdjęcie nr 1)
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
GeoKrety

GeoKrety  Święty Graal - Total distance: 1005 km
GeoKrety  Łabędziowa rodzinka - Total distance: 232 km
GeoKrety  Lola - Total distance: 754 km
GeoKrety  Ptaszek - Total distance: 216 km

Pictures
1. Znak wejścia do lasu
2. Kaplica Św. Michała
3. Pomnik upamiętniający bunkier
Log entries: Found 3x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions