Skrzynka finałowa Projektu PL, wspólnego przedsięwzięcia art_noise i Reniusi oraz etna&mars.
O projekcie:
Jesienią 2010 wspólnie z art_noise i Reniusią podjęliśmy decyzję o stworzeniu dużego projektu zachęcającego geocacherów do odwiedzenia pięknych okolic północno-zachodniej części województwa śląskiego.
Wybór padł na Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą.
Termin publikacji projektu nie jest przypadkowy - chcemy uczcić 5-lecie istnienia Serwisu Opencaching.pl w Polsce.
O miejscu:
Park Krajobrazowy znajduje się w dolinie górnego biegu rzeki Liswarty. Utworzony został w grudniu 1998 roku.
Powierzchnia parku wynosi 50 746 ha (park 38 701 ha i otulina - 12 045 ha). Powierzchnia leśna wynosi 29 744 ha, co stanowi ok. 60 proc. parku. 30 proc. stanowią użytki rolne, 10 proc. stawy i cieki wodne, a 2 proc. powierzchni stanowią tereny zabudowane.
Celem ochrony jest przede wszystkim zachowanie kompleksów leśnych oraz łąk śródleśnych wraz z szata roślinną, a szczególnie roślinami chronionymi i rzadkimi zbiorowiskami roślinnymi Podejmowane są szczególnie działania na rzecz poprawienia stosunków wodnych na terenach leśnych i terenach podmokłych.
Na terenie parku znajdują się liczne stawy hodowlane, stanowiące istotny składnik krajobrazu. Często spotykane są tu torfowiska oraz tereny źródliskowe. Poza krajobrazem stawów rybnych występują tu też krajobrazy: z dominacją siedlisk lasów mieszanych świeżych, lasów iglastych borów i lasów mieszanych zdominowanych przez monok oraz krajobraz dolin rzecznych z fragmentami łegów wierzbowych i torfowisk.
Wiele z obszarów Parku Krajobrazowego zostało zniszczone 15.08.2008, gdy nad częścią lasów przeszła potężna nawałnica połączona z huraganowym wiatrem, którego szybkość wg meteorologów przekraczała miejscami ponad 250 km/h. Ogólny bilans strat to ponad 700 ha zniszczonych drzewostanów. Do dzisiaj można zauważyć skutki tego żywiołu, prowadzone są prace mające na celu usunięcie połamanych drzew.
Zabytki:
Przebiega tędy szlak architektury drewnianej woj. śląskiego, na trasie którego znajduje się drewniany kościółek w miejscowości Pawełki. przeniesiony z pobliskiego uroczyska "Brzoza" przez mieszkańców w latach 50 XX w. Obiekt ten został na "Brzozie" ufundowany przez hrabiego z Kochcic, Ludwika von Bellestrema w 1928 roku. Wówczas jego patronem był św. Hubert. Obecnie kościół stanowi filię parafii w Kochcicach.
Wzór do odnalezienia skrzynki finałowej w załączonych formularzach