Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Orientuj Się i Myśl

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie Jeanpaul
Widoczność
Zdobyta 17 razy
Punktacja 141.49 punktów
Liczba skrzynek 21 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 85% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 19-03-2019
Założyciele Jeanpaul, malenstwo, Wojtek.
Opis GeoŚcieżki

WPROWADZENIE

Biegi na orientację mają wiele wspólnego z geocachingiem. Na trasie biegu trzeba znaleźć wiele punktów ukrytych w terenie. Każde znalezienie trzeba potwierdzić na karcie lub zalogować w systemie przy pomocy chipa. Trasę zalicza odwiedzenie wszystkich punktów.

Kolebką biegów na orientację jest Skandynawia. Pierwsze zawody rozegrano w Norwegii w 1897 roku. Obecnie International Orienteering Federation (IOF) zrzesza 78 państw, w tym Polskę. Rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Europy i Polski. W ciągu roku rozgrywanych jest wiele imprez różnej rangi. Na stronie Polskiego Związku Orientacji Sportowej można znaleźć kalendarz wszystkich zawodów w Polsce - https://orienteering.org.pl/pzos/competitions

Rozgrywanych jest wiele form biegów na orientację. Oprócz klasycznych biegów na różnych dystansach organizowane są biegi narciarskie, rowerowe, sztafetowe, nocne i wiele innych. Każdy zawodnik na starcie biegu otrzymuje szczegółową mapę topograficzną z zaznaczonymi punktami trasy, kartę lub chipa do potwierdzenia znalezienia punktów trasy oraz kompas lub busolę do orientowania się w terenie. Zawody są rozgrywane na czas.

 

ZASADY GEOŚCIEŻKI

W Lesie Łagiewnickim znajduje się stała trasa gry terenowej, której pomysłodawcą i organizatorem był w 2014 roku Klub Turystyki Rowerowej Bike Orient. Dzięki uprzejmości organizatora Bike Orient możemy wykorzystać na potrzeby naszej geościeżki mapę oraz punkty trasy.

Geościeżka „Orientuj Się i Myśl” jest wzorowana na Turystycznym Marszu na Orientację „Orientuj się i licz”, organizowanym corocznie od 1997 roku przez UKS „Orientuś” Łódź. Są to specyficzne zawody, w których oprócz znalezienia jak największej ilości punktów w terenie trzeba rozwiązywać zadania (matematyczne i topograficzne) i jeszcze zmieścić się w limicie czasowym. Więcej o tych zawodach znajdziecie tu: http://orientuslodz.pl/nasze-zawody/orientuj-sie-i-licz. Zasady naszej geościeżki zostały nieco zmodyfikowane i dostosowane do potrzeb geocachingu.

Zabawę zaczynamy od pobrania i wydrukowania mapy Bike Orient. Mapę trasy możecie pobrać TUTAJ. Cała trasa liczy 18 punktów. Są to drewniane słupki, zaopatrzone w tzw. perforatory oraz numery punktów i znaki opencachingu. Aby potwierdzić  swoją obecność na punktach (co będzie przydatne, jeżeli chcecie znaleźć kesz bonusowy), musicie odbić dziurki przy pomocy perforatorów w odpowiednich polach na karcie startowej uczestnika (np. punkt nr 1 w kratce nr 1). Kartę można pobrać TUTAJ. Należy ją wydrukować i zabrać ze sobą na trasę. Pola oznaczone literą R są zapasowe np. jakbyście przez przypadek punkt nr 4 odbili w polu nr 6, albo gdyby nie wszystkie ząbki perforatora się poprawnie odbiły.

Wszystkie kesze ukryte są w pobliżu punktów trasy. Informacje jak dotrzeć od punktu do kesza są umieszczone w opisie keszy. Po znalezieniu pojemnika można od razu wpisać się do logbooka i zaliczyć kesza. Jednak jeśli chcecie również dotrzeć do skrzynki finałowej geościeżki musicie dodatkowo pomyśleć i rozwiązać zadanie znajdujące się w pojemniku. Zadania są różne – logiczne, matematyczne, manualne, szaradziarskie, quizy, szyfry lub po prostu ciekawe pytania z różnych dziedzin życia, nauki i kultury. Rozwiązaniem każdego zadania jest słowo, liczba lub litera. Numer kesza odpowiada wartości litery. W przypadku słowa jest to pierwsza litera. Liczbę piszemy słownie.

Uwaga

Wszystkie kesze są w zasadzie GPS free (za wyjątkiem finału i bonusów). Szukamy ich z mapą i busolą. Kordy są tylko orientacyjne, na mapie podane są charakterystyczne punkty, przy których stoi słupek. Od słupka do kesza traficie na podstawie opisów.

Wyruszając na trasę geościeżki zabierz ze sobą mapę, kartę, busolę, kawałek kartki, coś do pisania i najlepiej rower (czasem może się również przydać telefon z internetem).

Powodzenia!!!

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Orientuj Się i Myśl

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Orientuj Się i Myśl
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 21 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis