Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie dzejbi
Widoczność
Zdobyta 42 razy
Punktacja 138.02 punktów
Liczba skrzynek 19 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 75% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 07-07-2016
Założyciele Hakon121, dzejbi, Emiel Regis, angouleme, gagu
Opis GeoŚcieżki

 

POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

 

Góry Świętokrzyskie to obszar, który od początków istnienia państwa polskiego miał swój niezwykle istotny udział nie tylko w kształtowaniu się jego gospodarki, tradycji i kultury, ale także w walkach o wolność i zachowanie narodowej tożsamości.

 

Ziemia ta była niejednokrotnie areną dramatycznych wydarzeń i bohaterskich postaw miejscowej ludności  począwszy od najazdów tatarskich i szwedzkich, poprzez wielkie zrywy niepodległościowe okresu zaborów (powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe), aż wielkie wojny światowe XX wieku.

 

W okresie okupacji hitlerowskiej Kielecczyzna bardzo szybko stała się silnym ośrodkiem ruchu oporu, walk i dywersji nie tylko z uwagi na patriotyzm mieszkańców, ale także ze względu dogodnych warunków spowodowanych ukształtowaniem i znacznym zalesieniem terenu. Tu działał mjr Henryk Dobrzański "Hubal", tu powstały też pierwsze oddziały partyzanckie AK  "Jędrusiów", "Ponurego", "Nurta", "Szarego", "Marcina", "Wybranieckich", oddziały AL, GL i Batalionów Chłopskich. Wspierająca i zasilająca szeregi leśnych oddziałów miejscowa ludność, płaciła najwyższą cenę własnej krwi i życia nie tylko w walce, ale także w wyniku represji i masowych egzekucji. Działający na terenie Sandomierszczyzny oddział Władysława Jasińskiego "Jędrusie", w pewnym okresie stał się synonimem żołnierzy ruchu oporu w centralnej Polsce bez względu na przynależność organizacyjną, zaś pacyfikacja wsi Michniów, w której zamordowano ponad 200 mieszkańców jest miejscem - symbolem oraz siedzibą Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

 

Trzecie Świętokrzyskie Keszowanie zostało zorganizowane z myślą o upamiętnieniu bohaterów ostatniej wojny i okresu, który nastąpił tuż po jej zakończeniu.

 

Z uwagi na oczywiste ograniczenia i bogactwo materiału faktograficznego organizatorzy zmuszeni byli dokonać jego selekcji, starając się przy tym kierować jak najbardziej obiektywnymi kryteriami. Nie sposób było ująć wszystkich bohaterów, dlatego zarówno sam event, jak i powstałą w jego ramach geościeżkę należy traktować jako hołd dla wszystkich, którzy na terenie Gór Świętokrzyskich organizowali ruch oporu i prowadzili walkę z hitlerowskim okupantem.  

Nazwa geościeżki została zaczerpnięta od tytułu  reportażu historycznego Cezarego Chlebowskiego, a słowa te miał wypowiedzieć tuż przed śmiercią  16 czerwca 1944 w walce pod Jewłaszami Jan Piwnik ps. "Ponury" - dowódca partyzancki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie.

 

 Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszelkim osobom i instytucjom, które zechciały wesprzeć przedsięwzięcia, w szczególności Muzeum Historii Kielc oraz kieleckiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej, który objął patronatem tegoroczną imprezę.

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 19 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis