Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPaths
GeoPath name
GeoPath type What is this?HelpHelpSpecifies the type of GeoPath. If the majority of caches are arranged in a line, or form a design on the map, set Geo-sketch . If the majority of caches highlight a tourist attraction (e.g. a famous building, museum, etc.) set Touristic . If the majority of caches show off a natural feature (e.g. a mountain peak, viewpoint, etc.) set Nature . If the caches have a common theme (e.g. cathedrals, famous authors, etc.) set Thematic . If you think your GeoPath should be in another category which is not listed, contact the OC Team cog (at) opencaching.pl
% cache finds required to complete GeoPath
What is this?HelpHelpAfter logging a percentage of the caches, the user may log the GeoPath as completed
GeoPath Description

Start a new GeoPath
Waypoint Cache name belongs to GeoPath  
(No caches to display)
GeoPaths
Number of displayed GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Display options
Name Type {statusOrPoints} Publication date Number of caches Completed


POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

GeoPath details
Mentor (?)HelpMentorThe mentor is the person who created the GeoPath. dzejbi
Visibility
Completed 41 times
Scoring 138.02 Points
Number of caches 19 (0 / 0 / 0)
% cache finds required to complete GeoPath 75% ( Geocaches)
GeoPath type Thematic
Publication date 07-07-2016
Owners Hakon121, dzejbi, Emiel Regis, angouleme, gagu
GeoPath's description

 

POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

 

Góry Świętokrzyskie to obszar, który od początków istnienia państwa polskiego miał swój niezwykle istotny udział nie tylko w kształtowaniu się jego gospodarki, tradycji i kultury, ale także w walkach o wolność i zachowanie narodowej tożsamości.

 

Ziemia ta była niejednokrotnie areną dramatycznych wydarzeń i bohaterskich postaw miejscowej ludności  począwszy od najazdów tatarskich i szwedzkich, poprzez wielkie zrywy niepodległościowe okresu zaborów (powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe), aż wielkie wojny światowe XX wieku.

 

W okresie okupacji hitlerowskiej Kielecczyzna bardzo szybko stała się silnym ośrodkiem ruchu oporu, walk i dywersji nie tylko z uwagi na patriotyzm mieszkańców, ale także ze względu dogodnych warunków spowodowanych ukształtowaniem i znacznym zalesieniem terenu. Tu działał mjr Henryk Dobrzański "Hubal", tu powstały też pierwsze oddziały partyzanckie AK  "Jędrusiów", "Ponurego", "Nurta", "Szarego", "Marcina", "Wybranieckich", oddziały AL, GL i Batalionów Chłopskich. Wspierająca i zasilająca szeregi leśnych oddziałów miejscowa ludność, płaciła najwyższą cenę własnej krwi i życia nie tylko w walce, ale także w wyniku represji i masowych egzekucji. Działający na terenie Sandomierszczyzny oddział Władysława Jasińskiego "Jędrusie", w pewnym okresie stał się synonimem żołnierzy ruchu oporu w centralnej Polsce bez względu na przynależność organizacyjną, zaś pacyfikacja wsi Michniów, w której zamordowano ponad 200 mieszkańców jest miejscem - symbolem oraz siedzibą Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

 

Trzecie Świętokrzyskie Keszowanie zostało zorganizowane z myślą o upamiętnieniu bohaterów ostatniej wojny i okresu, który nastąpił tuż po jej zakończeniu.

 

Z uwagi na oczywiste ograniczenia i bogactwo materiału faktograficznego organizatorzy zmuszeni byli dokonać jego selekcji, starając się przy tym kierować jak najbardziej obiektywnymi kryteriami. Nie sposób było ująć wszystkich bohaterów, dlatego zarówno sam event, jak i powstałą w jego ramach geościeżkę należy traktować jako hołd dla wszystkich, którzy na terenie Gór Świętokrzyskich organizowali ruch oporu i prowadzili walkę z hitlerowskim okupantem.  

Nazwa geościeżki została zaczerpnięta od tytułu  reportażu historycznego Cezarego Chlebowskiego, a słowa te miał wypowiedzieć tuż przed śmiercią  16 czerwca 1944 w walce pod Jewłaszami Jan Piwnik ps. "Ponury" - dowódca partyzancki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie.

 

 Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszelkim osobom i instytucjom, które zechciały wesprzeć przedsięwzięcia, w szczególności Muzeum Historii Kielc oraz kieleckiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej, który objął patronatem tegoroczną imprezę.

Caches in this GeoPath POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

include following caches in gpx file:


inactive
ignored
placed by you
watched
founded
Logs count in gpx file*: 5

*) - for each cache. Available only for "GPX" files OK
information
Statistics for this GeoPath POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
Your progress on this GeoPath


0% (You found 0 from 19 Caches in the Geopath)

Show more statistics

Opinions and comments

Log your visit