Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. dzejbi
Status
Voltooid 45 keer
Score 138.02 punten
Aantal caches 19 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 75% ( Caches)
Soort GeoPath Thema
Publicatie datum 07-07-2016
Eigenaar Hakon121, dzejbi, Emiel Regis, angouleme, gagu
Beschrijving GeoPath

 

POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

 

Góry Świętokrzyskie to obszar, który od początków istnienia państwa polskiego miał swój niezwykle istotny udział nie tylko w kształtowaniu się jego gospodarki, tradycji i kultury, ale także w walkach o wolność i zachowanie narodowej tożsamości.

 

Ziemia ta była niejednokrotnie areną dramatycznych wydarzeń i bohaterskich postaw miejscowej ludności  począwszy od najazdów tatarskich i szwedzkich, poprzez wielkie zrywy niepodległościowe okresu zaborów (powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe), aż wielkie wojny światowe XX wieku.

 

W okresie okupacji hitlerowskiej Kielecczyzna bardzo szybko stała się silnym ośrodkiem ruchu oporu, walk i dywersji nie tylko z uwagi na patriotyzm mieszkańców, ale także ze względu dogodnych warunków spowodowanych ukształtowaniem i znacznym zalesieniem terenu. Tu działał mjr Henryk Dobrzański "Hubal", tu powstały też pierwsze oddziały partyzanckie AK  "Jędrusiów", "Ponurego", "Nurta", "Szarego", "Marcina", "Wybranieckich", oddziały AL, GL i Batalionów Chłopskich. Wspierająca i zasilająca szeregi leśnych oddziałów miejscowa ludność, płaciła najwyższą cenę własnej krwi i życia nie tylko w walce, ale także w wyniku represji i masowych egzekucji. Działający na terenie Sandomierszczyzny oddział Władysława Jasińskiego "Jędrusie", w pewnym okresie stał się synonimem żołnierzy ruchu oporu w centralnej Polsce bez względu na przynależność organizacyjną, zaś pacyfikacja wsi Michniów, w której zamordowano ponad 200 mieszkańców jest miejscem - symbolem oraz siedzibą Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

 

Trzecie Świętokrzyskie Keszowanie zostało zorganizowane z myślą o upamiętnieniu bohaterów ostatniej wojny i okresu, który nastąpił tuż po jej zakończeniu.

 

Z uwagi na oczywiste ograniczenia i bogactwo materiału faktograficznego organizatorzy zmuszeni byli dokonać jego selekcji, starając się przy tym kierować jak najbardziej obiektywnymi kryteriami. Nie sposób było ująć wszystkich bohaterów, dlatego zarówno sam event, jak i powstałą w jego ramach geościeżkę należy traktować jako hołd dla wszystkich, którzy na terenie Gór Świętokrzyskich organizowali ruch oporu i prowadzili walkę z hitlerowskim okupantem.  

Nazwa geościeżki została zaczerpnięta od tytułu  reportażu historycznego Cezarego Chlebowskiego, a słowa te miał wypowiedzieć tuż przed śmiercią  16 czerwca 1944 w walce pod Jewłaszami Jan Piwnik ps. "Ponury" - dowódca partyzancki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie.

 

 Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszelkim osobom i instytucjom, które zechciały wesprzeć przedsięwzięcia, w szczególności Muzeum Historii Kielc oraz kieleckiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej, który objął patronatem tegoroczną imprezę.

Caches in GeoPath POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken POZDRÓWCIE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 19 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log