Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


[ZOO] Zaginione osady nad Odrą

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie borek99
Widoczność
Zdobyta 10 razy
Punktacja 88.47 punktów
Liczba skrzynek 11 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 85% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 29-04-2022
Założyciele borek99
Opis GeoŚcieżki

Przed wojną na terenie wielokąta wyznaczanego przez miejscowości Briese (obecnie Brzezie koło Pomorska), Pommerzig (Pomorsko), Sorge (Zagórzyn, obecnie część Górek Małych) i Mosau (Mozów) znajdowało się kilkanaście niewielkich osad rozsianych po nadodrzańskich lasach. Dzisiaj prawie wszystkie z nich już nie istnieją, a ta ścieżka poprowadzi was ich śladem.

Największe skupisko tych osad znajdowało się na obszarze widocznym na powyższym fragmencie przedwojennej mapy, a więc na terenie między drogą z Mozowa do Laskowa a Odrą. Ścieżka obejmuje jednak także 3 miejsca zlokalizowane na północ od tejże trasy.

Projektem objąłem wszystkie miejsca, które po wojnie otrzymały polskie nazwy i po których zachowały się jakiekolwiek ślady w terenie. Nie spodziewajcie się tu jakichś niesamowitych pozostałości, z reguły po tych miejscach zostało niewiele, ale myślę, że warto zobaczyć, gdzie kiedyś ludzie mieszkali - zwłaszcza, że mało kto z miejscowych mieszkańców w ogóle wie o istnieniu tych lokalizacji. O większości z tych miejsc niewiele wiadomo, właściwie jedynym, z którym wiąże się jakaś zachowana opowieść z przeszłości jest Tragiczna Polana.

Ale jak w ogóle doszło do tego, że osady te, w komplecie zamieszkane do końcówki II wojny światowej, popadły w zapomnienie? Odpowiedź jest prosta: polska ludność, która trafiła w te okolice po wojnie zwyczajnie bała się mieszkać w tak odludnych lokalizacjach. Wiadomo - czasy były wciąż bardzo niespokojne, a walka z przestępczością w powijakach, więc nikt nie chciał ryzykować. Jakby tego było mało wciąż brakowało materiałów budowlanych, więc powojenne władze szybko wpadły na pomysł wykorzystania opuszczonych budynków zachęcając do samodzielnego "pozyskania" budulca. I tak cegla po cegle, belka po belce stopniowo rozbierano co stało po lasach. A jak już zabrakło dalszego materiału to dawne osady pozostawiono naturze, a pamięć o nich szybko zniknęła.

Inspiracją dla powstania ścieżki był wpis na blogu Rowerem na Rympał (poszerzony o własne poszukiwania kolejnych takich miejsc).

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki [ZOO] Zaginione osady nad Odrą

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki [ZOO] Zaginione osady nad Odrą
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 11 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis