Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPaths
GeoPath name
GeoPath type What is this?HelpHelpSpecifies the type of GeoPath. If the majority of caches are arranged in a line, or form a design on the map, set Geo-sketch . If the majority of caches highlight a tourist attraction (e.g. a famous building, museum, etc.) set Touristic . If the majority of caches show off a natural feature (e.g. a mountain peak, viewpoint, etc.) set Nature . If the caches have a common theme (e.g. cathedrals, famous authors, etc.) set Thematic . If you think your GeoPath should be in another category which is not listed, contact the OC Team cog (at) opencaching.pl
% cache finds required to complete GeoPath
What is this?HelpHelpAfter logging a percentage of the caches, the user may log the GeoPath as completed
GeoPath Description

Start a new GeoPath
Waypoint Cache name belongs to GeoPath  
(No caches to display)
GeoPaths
Number of displayed GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Display options
Name Type {statusOrPoints} Publication date Number of caches Completed


[ZOO] Zaginione osady nad Odrą

GeoPath details
Mentor (?)HelpMentorThe mentor is the person who created the GeoPath. borek99
Visibility
Completed 11 times
Scoring 88.47 Points
Number of caches 11 (0 / 0 / 0)
% cache finds required to complete GeoPath 85% ( Geocaches)
GeoPath type Thematic
Publication date 29-04-2022
Owners borek99
GeoPath's description

Przed wojną na terenie wielokąta wyznaczanego przez miejscowości Briese (obecnie Brzezie koło Pomorska), Pommerzig (Pomorsko), Sorge (Zagórzyn, obecnie część Górek Małych) i Mosau (Mozów) znajdowało się kilkanaście niewielkich osad rozsianych po nadodrzańskich lasach. Dzisiaj prawie wszystkie z nich już nie istnieją, a ta ścieżka poprowadzi was ich śladem.

Największe skupisko tych osad znajdowało się na obszarze widocznym na powyższym fragmencie przedwojennej mapy, a więc na terenie między drogą z Mozowa do Laskowa a Odrą. Ścieżka obejmuje jednak także 3 miejsca zlokalizowane na północ od tejże trasy.

Projektem objąłem wszystkie miejsca, które po wojnie otrzymały polskie nazwy i po których zachowały się jakiekolwiek ślady w terenie. Nie spodziewajcie się tu jakichś niesamowitych pozostałości, z reguły po tych miejscach zostało niewiele, ale myślę, że warto zobaczyć, gdzie kiedyś ludzie mieszkali - zwłaszcza, że mało kto z miejscowych mieszkańców w ogóle wie o istnieniu tych lokalizacji. O większości z tych miejsc niewiele wiadomo, właściwie jedynym, z którym wiąże się jakaś zachowana opowieść z przeszłości jest Tragiczna Polana.

Ale jak w ogóle doszło do tego, że osady te, w komplecie zamieszkane do końcówki II wojny światowej, popadły w zapomnienie? Odpowiedź jest prosta: polska ludność, która trafiła w te okolice po wojnie zwyczajnie bała się mieszkać w tak odludnych lokalizacjach. Wiadomo - czasy były wciąż bardzo niespokojne, a walka z przestępczością w powijakach, więc nikt nie chciał ryzykować. Jakby tego było mało wciąż brakowało materiałów budowlanych, więc powojenne władze szybko wpadły na pomysł wykorzystania opuszczonych budynków zachęcając do samodzielnego "pozyskania" budulca. I tak cegla po cegle, belka po belce stopniowo rozbierano co stało po lasach. A jak już zabrakło dalszego materiału to dawne osady pozostawiono naturze, a pamięć o nich szybko zniknęła.

Inspiracją dla powstania ścieżki był wpis na blogu Rowerem na Rympał (poszerzony o własne poszukiwania kolejnych takich miejsc).

Caches in this GeoPath [ZOO] Zaginione osady nad Odrą

include following caches in gpx file:


inactive
ignored
placed by you
watched
founded
Logs count in gpx file*: 5

*) - for each cache. Available only for "GPX" files OK
information
Statistics for this GeoPath [ZOO] Zaginione osady nad Odrą
Your progress on this GeoPath


0% (You found 0 from 11 Caches in the Geopath)

Show more statistics

Opinions and comments

Log your visit