Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


[ZOO] Zaginione osady nad Odrą

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. borek99
Status
Voltooid 11 keer
Score 88.47 punten
Aantal caches 11 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 85% ( Caches)
Soort GeoPath Thema
Publicatie datum 29-04-2022
Eigenaar borek99
Beschrijving GeoPath

Przed wojną na terenie wielokąta wyznaczanego przez miejscowości Briese (obecnie Brzezie koło Pomorska), Pommerzig (Pomorsko), Sorge (Zagórzyn, obecnie część Górek Małych) i Mosau (Mozów) znajdowało się kilkanaście niewielkich osad rozsianych po nadodrzańskich lasach. Dzisiaj prawie wszystkie z nich już nie istnieją, a ta ścieżka poprowadzi was ich śladem.

Największe skupisko tych osad znajdowało się na obszarze widocznym na powyższym fragmencie przedwojennej mapy, a więc na terenie między drogą z Mozowa do Laskowa a Odrą. Ścieżka obejmuje jednak także 3 miejsca zlokalizowane na północ od tejże trasy.

Projektem objąłem wszystkie miejsca, które po wojnie otrzymały polskie nazwy i po których zachowały się jakiekolwiek ślady w terenie. Nie spodziewajcie się tu jakichś niesamowitych pozostałości, z reguły po tych miejscach zostało niewiele, ale myślę, że warto zobaczyć, gdzie kiedyś ludzie mieszkali - zwłaszcza, że mało kto z miejscowych mieszkańców w ogóle wie o istnieniu tych lokalizacji. O większości z tych miejsc niewiele wiadomo, właściwie jedynym, z którym wiąże się jakaś zachowana opowieść z przeszłości jest Tragiczna Polana.

Ale jak w ogóle doszło do tego, że osady te, w komplecie zamieszkane do końcówki II wojny światowej, popadły w zapomnienie? Odpowiedź jest prosta: polska ludność, która trafiła w te okolice po wojnie zwyczajnie bała się mieszkać w tak odludnych lokalizacjach. Wiadomo - czasy były wciąż bardzo niespokojne, a walka z przestępczością w powijakach, więc nikt nie chciał ryzykować. Jakby tego było mało wciąż brakowało materiałów budowlanych, więc powojenne władze szybko wpadły na pomysł wykorzystania opuszczonych budynków zachęcając do samodzielnego "pozyskania" budulca. I tak cegla po cegle, belka po belce stopniowo rozbierano co stało po lasach. A jak już zabrakło dalszego materiału to dawne osady pozostawiono naturze, a pamięć o nich szybko zniknęła.

Inspiracją dla powstania ścieżki był wpis na blogu Rowerem na Rympał (poszerzony o własne poszukiwania kolejnych takich miejsc).

Caches in GeoPath [ZOO] Zaginione osady nad Odrą

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken [ZOO] Zaginione osady nad Odrą
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 11 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log