Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Święty Hubert    {{found}} 94x {{not_found}} 2x {{log_note}} 1x Photo 3x Galeria  

866450 2013-05-16 09:25 boku53 (user activity393) - Nieznaleziona

Wyprawa zakończona niepowodzeniem. Nie miałem bladego pojęcia, gdzie się udać. Być może wielka liczba panienek całkowicie rozstroiła mój zmysł lokalizacji :)
Na to miejsce wrócę, gdy będzie sprzyjająca pogoda tzn brak liści i jakieś opady.
Odnośnie samego miejsca to według moich danych informacje na tablicach są nieprawdziwe. W latach trzydziestych ubiegłego wieku budując taką kaplicę musiałby być znany architekt, jak również fundator nie mówiąc o wszystkich potrzebnych pozwoleniach.
Teraz mam zamiar podać dane wielce prawdopodobne. Jesteśmy na terenie Janowa. Można to zobaczyć na mapie z 1939 roku, a więc całkiem niedawnej. Jeśli spojrzymy na pierwszą znaną mapę Wielanda z 1736 roku to też Jonow. Tak wówczas nazywano ten teren. Właścicielem tych ziem była rodzina Mieroszewskich, a najbardziej prawdopodobnym budowniczym jest Aleksander Mieroszewski, który panował na tym terenie w latach 1824 - 1839. Rok najbliższy powstania tej kaplicy to 1835, kiedy to w Janowie powstały planty jak i najstarszy pomnik z polskim napisem. Wracając do naszej kapliczki ślad powinien być w parafi mariackiej w Mysłowicach do której należał ten teren. To kościół, gdzie chrzczono prymasa Polski Augusta Hlonda.
Dane te zaczerpnąłem z książeczki wydanej w 1991 roku nakładem Ksiegarni Św. Jacka o tytule "Janów od osady leśnej do gminy wielkoprzemysłowej". Autorem jest Dr Emanuel Wilczok z którym wiele razy rozmawiałem.